Σαουθάμπτον – Νιούκαστλ 0-1: Ένα βήμα από τον τελικό του League Cup με σκόρερ τον Ζοέλιντον
25/01/2023 00:22

Με τον Ζοέλιντον να βρίσκει δίχτυα στο 73′ η Νιούκαστλ επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το League Cup και απέκτησε ξεκάθαρο αβαντάζ για να βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Το ματς

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να παίζουν μεν σε υψηλό τέμπο και τους παίκτες τους να δίνουν πολλές μονομαχίες, ωστόσο ουδεμία μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η Νιούκαστλ είχε τον έλεγχο μέσω της κατοχής (60%) και διπλάσιες τελικές προσπάθειες έναντι της Σαουθάμπτον (6-3), ενώ ήταν εκείνη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Ζοέλιντον στο 40′ όμως το γκολ δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής έκρινε πως ο σκόρερ είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του στη φάση.

Από την πλευρά τους οι άγιοι είχαν καλύτερη στιγμή ένα μακρινό σουτ του Αλκαράς στο 42′ που απέκρουσε ο Πόουπ ενώ πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχασαν τον Τζενεπό, που δέχτηκε χτύπημα στο κεφάλι σε έξοδο του αντίπαλου κίπερ και δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει.

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 52′ ο Ζοέλιντον έχασε γκολ που… δεν χάνεται (έστειλε τη μπάλα άουτ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Αλμιρόν), για να ακολουθήσει νέα καλή στιγμή στο 54′ με τον Μπότμαν, με τους γηπεδούχους να απαντούν με δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Τσε Άνταμς (65′ 67΄) που υποχρέωσαν τον Πόουπ σε ισάριθμες σωτήριες αποκρούσεις.

Το ματς είχε πάρει φωτιά και εκείνη που… κάηκε ήταν η Σαουθάμπτον, με την Νιούκαστλ να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ στο 73′ μέτα από πανέμορφη συνεργασία. Ο Ίσακ, που είχε μπει αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα, έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά, για να στρώσει τη μπάλα στον Ζοέλιντον που την έστειλε στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή (0-1).

Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την ισοφάριση με το γκολ του Άνταμς όμως η χαρά τους κράτησε μόλις μισό λεπτό αφού το VAR έλεγξε τη φάση και βρήκε το χέρι που είχε χρησιμοποιήσει ο σκόρερ πάνω στη φάση, με το τελευταίο 20λεπτο να βρίσκει την Νιούκαστλ να ελέγχει το ματς.

Στο 86ο λεπτό η Σαουθάμπτον έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσαλέτα-Τσαρ με δεύτερη κίτρινη και στο 90+5′ ο Ίσακ λίγο έλειψε να κάνει το 0-2 με πλασέ από πλάγια θέση, για να μείνει το 0-1 μέχρι το φινάλε και να φέρνει τις καρακάξες σε θέση ισχύος ενόψει του δεύτερου ημιτελικού στο σπίτι τους την ερχόμενη Τρίτη.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπαζούνου, Λιάνκο, Τσαλέτα-Τσαρ, Σαλίσου, Γουόκερ-Πίτερς (88′ Μπέντναρεκ), Ντιαλό (82′ Λαβία), Αλκαράς, Τζενεπό (45′ Άρμστρονγκ), Γουόρντ-Πράους, Όρσιτς (58′ Εντότζι), Μάρα (58′ Άνταμς)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Γουίλοκ (68′ Σεν-Μαξιμέν), Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν (78′ Μέρφι), Γουίλσον (68′ Ίσακ), Ζοέλιντον