Ο Γιουλ γύρισε το «clasico», o Μούσα το «τελείωσε»
26/01/2023 23:20

Με τον Σέρχιο Γιουλ να βρίσκει «σφυγμό» στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο, παρασύροντας τη Ρεάλ Μαδρίτη, η «Βασίλισσα της Ευρώπης» έστειλε το ευρωπαϊκό «clasico» στην παράταση (73-73κ.α.), κάμπτοντας την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και απολαμβάνοντας προσωρινά τη μοναξιά της κορυφής στην κατάταξη με ρεκόρ 14-7.

Η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε με 91-86 των «μπλαουγκράνα» στο «Wizink Center», για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο για 30 λεπτά, στην 8η ήττα τους.

Ο Γιούλ αφυπνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 15 από τους 19 πόντους έκανε τους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή. Καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η άμυνα η οποία περιόρισε στην Μπαρτσελόνα στους 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να επιστρέψουν από το -10 της τρίτης περιόδου (47-57 στο 28΄) και να προσπεράσουν με 69-67 στο 37΄, μετά από τρίποντο του Γιουλ, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε και το 73-73 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την ψυχολογία στα ύψη, η Ρεάλ εξαργύρωσε τις επιθετικές εμπνεύσεις του Ντζάναν Μούσα (σημείωσε τους 9 από τους 18 πόντους) και χωρίς να χάσει το προβάδισμα έφτασε στο τελικό 91-86.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκάμπριελ Ντεκ με 23 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα που πλήρωσε τα 25 λάθη της, ξεχώρισε ο Νίκολα Μίροτιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα:  16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (κ.α), 91-86 παρ.