ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ: Ματσάρα με σκαλιώτικο μήνυμα τίτλου!
29/01/2023 09:46

Η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στην Αρένα και συνεχίζει πρώτη με μαξιλαράκι ασφάλειας το +4 από τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας

Κουμάντο στην Αρένα κάνει η ΑΕΚ! Σε ένα ματς κορυφαίας έντασης και ρυθμού, οι κιτρινοπράσινοι κέρδισαν με 2-1 τον ΑΠΟΕΛ και αύξησαν τη διαφορά τους από τους γαλαζοκίτρινους στο +4.

Ο Γκαρσία άνοιξε νωρίς το σκορ και έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του, ο Φαράζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο το γκολ του Μαρκίνιος έβαλε στο κόλπο του αγώνα τον ΑΠΟΕΛ. Μοιραίος ο Κβιλιτάια που έστειλε την μπάλα στον ουρανό στην τελευταία φάση του αγώνα. Δοκάρι είχε ο Εφραίμ.

Το ματς

Η έκφραση «η καλή μέρα φαίνεται απ’ το πρωί» ταίριαζε γάντι για την ΑΕΚ στο χθεσινό παιχνίδι. Και γι’ αυτό διότι οι κιτρινοπράσινοι άρχισαν τον αγώνα με γκολ. Δράστης ήταν ο Άνχελ Γκαρσία, ο οποίος έπειτα από στημένη φάση και πολλές κεφαλιές κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς. Ήταν γκολ, το οποίο βοήθησε γενικότερα να δούμε καλύτερο αγώνα, καθώς ο ΑΠΟΕΛ ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει, με την ΑΕΚ να κτυπάει περισσότερο στην κόντρα, όπως ήταν βέβαια και το λογικό σενάριο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με την ομάδα του Όλτρα να παίρνει ξανά τα ηνία του αγώνα και να απειλεί για δεύτερο γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο έκλεισε με θετικό πρόσημο για την ΑΕΚ, αφού οι κιτρινοπράσινοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη, το σκηνικό μύριζε ντέρμπι. Μάχες σώμα με σώμα, πάθος, ένταση είχε το μενού στο β’ ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και με επιθετικές πρωτοβουλίες έψαξε το γκολ της νίκης. Ωστόσο, μια γκολάρα του Φαράζ διπλασίασε το προβάδισμα της ΑΕΚ και έκανε πολύ πιο δύσκολο αυτό του ΑΠΟΕΛ.

Ο Μιλόγεβιτς με κινήσεις από τον πάγκο προσπάθησε να δώσει ώθηση στους ποδοσφαιριστές του, για να κυνηγήσουν έστω γκολ και την ισοφάριση μετέπειτα. Στη μάχη ρίχτηκε και ο Μακέντα, ο οποίος συμμετέχει στο γκολ που μείωσε το σκορ από τον Μαρκίνιος, προτού η μπάλα φθάσει βέβαια στον Εντονγκαλά, ο οποίος έδωσε την ασίστ. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι γαλαζοκίτρινοι έβαλαν μπόλικη πίεση για τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Κβιλιτάια να χάνει τεράστια ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ – ΕΝΘΕΤΟ SUPER SPORT)