Ολυμπιακός – ΕΝΠ 1-2: Ανατροπή… εξάποντη!
04/02/2023 16:57

Σημαντική νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου που επικράτησε του Ολυμπιακού στο Μακάρειο με 2-1, με ανατροπή.

Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 44ο λεπτό με κεφαλιά του Έσελινκ.

Στο δεύτερο μέρος οι βυσσινί έφεραν τούμπα το ματς, αφού στο 50’ ο Βούκσεβιτς ισοφάρισε και στο 67’ με κεφαλιά ψαράκι ο Βουσένοβιτς ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή.

Στους 17 βαθμούς ανεβαίνει η Ένωση, παραμένει στους 13 ο Ολυμπιακός.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Σκόρερ: 44′ Έσελινκ / 51′ Βούκσεβιτς, 67′ Βουσένοβιτς

Κίτρινες: 37′ Σλόγκαρ, 75′ Ιωάννου, 85′ Αλσέους, 90+1′ Σάλι / 32′ Ντρέκσα, 34′ Βουσένοβιτς, 90+8′ Κόστιτς

Ολυμπιακός (Μ. Σεργίδης): Μολ, Κυριάκου, Μπάρντι, Έσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ (72′ Ενόχ), Νάνι (72′ Σάλι), Αλσέους, Κα (79′ Ψύχας), Χαραλάμπους (56′ Χαλίλι), Γιακουμάκης (79′ Χέντρικς).

ΕΝΠ (Μ. Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Κορσία (46′ Ντζαβέ), Ντρέκσα, Γεφρέμοβιτς, Ντιαβαρά (63′ Βουσένοβιτς), Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Λουσέρο (81′ Κατσιάρης), Μέιρα (81′ Μορέιρα), Ρουσιάς (73′ Εχμάν).

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ!

9′ Φάση για τον Ολυμπιακό με τον Χαραλάμπους να κάνει το σουτ από τη γωνία και τον Κόστιτς να αποκρούει.

13′ Σουτ του Σλόγκαρ εκτός περιοχής ο Κόστιτς ήταν σε ετοιμότητα.

14′ Πρώτη καλή στιγμή για το Παραλίμνι, ο Ντιαβαρά σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

23′ Μετά από σέντρα του Κα, ο Γιακουμάκης έκανε την κεφαλιά αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

30‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Ρουσιά μετά απο κάθετη πάσα του Ντιαβαρά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ.

30′ Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση με τον Ρουσιά, ο οποίος δεν κατάφερε μετά από προσπάθεια του Ντιαβαρά να νικήσει σε τετ α τετ τον Μολ. Ο Ελβετός τερματοφύλακας απέκρουσε με τα πόδια.

40′ Στο έδαφος ο Κα στην περιοχή της Ένωσης, ο Μενέλαος Αντωνίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και σωστά έπραξε.

44′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Έσελινκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ!

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

51′ ΓΚΟΛ για την Ένωση! Ο Βούκσεβιτς πήρε την μπάλα μετά από ασθενή απόκρουση της άμυνας του Ολυμπιακού, κατέβασε και με πλασέ ισοφάρισε!

57‘ Ευκαιρία για την Ένωση. Ο Γεβρέμοβιτς έκανε συρτή παράλληλη σέντρα, πρόλαβε ο Μολ να μπλοκάρει.

59‘ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γιακουμάκης έκανε καλή κίνηση ανάμεσα από δύο αμυντικούς της Ένωσης μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

60‘ Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάρντι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Κόστιτς.

65‘ Καλή εκτέλεση φάουλ του Χαλίλι, ο Κόστιτς έδιωξε σε κόρνερ.

66‘ Από εκτέλεση κόρνερ και πάλι ο Μπάρντι έπιασε την κεφαλιά, ο Κόστιτς σε νέα απόκρουση!

67′ ΓΚΟΛ για την Ένωση! Σέντρα του Γεβρέμοβιτς, κεφαλιά ψαράκι του Βουσένοβιτς που βάζει μπροστά την ομάδα του!