«Διπλό» και πέμπτη θέση για τον Βόλο
06/02/2023 18:05

Ο Βόλος με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εκτός έδρας του Λεβαδειακού με 3-0, πήρε το τρίποντο, και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα καθώς προσπέρασε τον Άρη.

Ο Βόλος με τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο από τους Πιρές, Ντέλετιτς και Κούτσια επικράτησε εκτός έδρας του Λεβαδειακού με 3-0, πήρε το τρίποντο, και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα καθώς προσπέρασε τον Άρη. Οι παίκτες του Μπράτσου ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με την ομάδα του Βέλιτς που έκανε το χειρότερο της παιχνίδι με τον έμπειρο τεχνικό στον πάγκο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με τις δύο ομάδες να έχουν σύνολο δώδεκα τελικές, οκτώ οι γηπεδούχοι, τέσσερις οι φιλοξενούμενοι αλλά μόνο οι τέσσερις εξ αυτών βρήκαν εστία, δύο για κάθε ομάδα χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τους Στογιάνοβιτς και Κλέιμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να πετύχει τρία γκολ. Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους οι Πιρές, Ντέλετιτς και Κούτσιας που πέτυχαν από ένα γκολ για την ομάδα της Μαγνησίας ενώ ήταν μέσα σε κάθε καλή ενέργεια της ομάδας του Βόλου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ σε οκτώ λεπτά με τον Πιρές να ανοίγει αρχικά το σκορ στο 61′ μετά από ασίστ του Κούτσια. Ο Ντέλετιτς στο 69′ ύστερα από ωραία σέντρα του Άλχο με κεφαλιά έκανε το 2-0 ενώ ο νεαρός Έλληνας σέντερ φορ ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Τζημόπουλος (64′ Νίκας), Μεχία, Βινίσιους, Νταμπό, Βήχος, Βρακάς, Γερεμέγεφ (64′ Σαβιέρ), Παναγιώτου, Λούα Λούα (57′ Σαχπεκίδης).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Γκάτζι, Λούνα, Πιρές (90+2′ Τάχατος), Τσιρίνος (80′ Καρτάλης), Ντέλετιτς (88′ Πίρινεν), Κούτσιας.