Στο +8 η «καυτή» Μπαρτσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)
06/02/2023 00:01

Πω πω μια Μπαρτσελόνα! Οι καυτοί «μπλαουγκράνα» χτύπησαν στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν 3-0 της Σεβίλλης, παίρνοντας την πέμπτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Τσάβι ξετύλιξε και το δώρο της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε νωρίτερα από τη Μαγιόρκα και έφυγε στο +8! Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα, με την Μπαρτσελόνα να καθαρίζει το ματς στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Άλμπα στο 58ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Κεσί, για να έρθει ο Γκάβι από κοντά στο 70’ να κάνει το 2-0 μετά από απίστευτη κάθετη του Ραφίνια.

Η καταλανική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί, με τον δημιουργό Ραφίνια να γίνεται σκόρερ και στο 79’ να γράφει το 3-0 μετά από ασίστ του Άλμπα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ματς η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή και απειλούσε, ενώ η Σεβίλλη δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα ούτε στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας στο +8 από την 2η Ρεάλ, ενώ η Σεβίλλη βρίσκεται λίγο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.