ΑΕΚ – Λεβαδειακός 3-0: Διά… περιπάτου η Ένωση!
13/02/2023 20:36

Η ΑΕΚ δεν ζορίστηκε κόντρα στον Λεβαδειακό και επικράτησε με 3-0 των Βοιωτών. Οι σκόρερ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Φαν Βέερτ και παρέμεινε στο -1 από τον Παναθηναϊκό με παιχνίδι λιγότερο. Έχασε πέναλτι ο Τσούμπερ στο 77′, με δέκα παίκτες ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος λόγω της αποβολής του Τζημόπουλου.

Η ΑΕΚ είδε τον Λεβαδειακό να στήνει τείχος μπροστά από το τέρμα του Στογιάνοβιτς, ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίστασή του επικρατώντας 3-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Τα τέρματα για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πέτυχαν οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Φαν Βέερτ, ενώ οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το απόλυτο στην OPAP Arena (13 νίκες σε 13 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις).

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό. Ο Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε ο ίδιος και ο Βινίσιους άλλαξε με το κεφάλι του την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, με τον Στογιάνοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν ένα ακόμα γκολ. Ο Γκαρσία αφού απέφυγε ωραία τον Τζημόπουλο μπήκε στην περιοχή και ο στόπερ του Λεβαδειακού τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ, ο οποίος νίκησε τον Στογιάνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να παίζουν κυριαρχικό ποδόσφαιρο, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα και επιβραβεύθηκαν με ένα ακόμα γκολ. Ο Φαν Βέερτ σκόραρε στο 84ο λεπτό, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Νίκλας Ελίασον.

Μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 77ο λεπτό, σε πέναλτι που κέρδισε ο Ολλανδός φορ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσούμπερ και έστειλε την μπάλα ψηλά.

Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 50 βαθμούς, ούσα στο -1 από τον Παναθηναϊκό με παιχνίδι λιγότερο, ενώ ο Λεβαδειακός παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού στους 13 βαθμούς.