Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 6-1: «Νευρίασε» και ξέσπασε με… εξάρα!
13/02/2023 23:02

Πειστική εμφάνιση, γεμάτη… απαντήσεις και άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League με 6-1, με τον Κώστα Φορτούνη να μην σκοράρει, αλλά να μοιράζει δύο ασίστ, όντας ο πρωταγωνιστής, σε ένα βράδυ που Σωκράτης, Βαλμπουενά, Χάμες και Κάνος μπήκαν στον πίνακα των σκόρερ. Στο -5 η διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, στην 7η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη των Πειραιωτών.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να αντιδράσει ο Ολυμπιακός μετά τη «βαριά» ήττα από την ΑΕΚ στο Κύπελλο Ελλάδος, με τους «ερυθρολεύκους» να επιστρέφουν στα… γκολ και τις νίκες, με το ηχηρό 6-1 επί του Παναιτωλικού.

Η ομάδα του Μίτσελ «καθάρισε» την υπόθεση – τρίποντο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, μειώνοντας κάπως έτσι την διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους πέντε βαθμούς, σε 22 παιχνίδια.

1Ο ημίχρονο
Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός έμοιαζε αποφασισμένος να προηγηθεί από νωρίς, προκειμένου να «ζεστάνει» τον κόσμο του και να πάρει ψυχολογία, καθώς δεν είχε βρει δίχτυα στα τελευταία 180 λεπτά.

Η σέντρα του Ροντινέι ήταν εξαιρετική μόλις στο 9ο λεπτό, για να έρθει ο Μπακαμπού και να προλάβει άπαντες, κάνοντας το 1-0, με το 11ο γκολ του στην φετινή σεζόν.

Η πίεση συνεχίστηκε, δίχως οι γηπεδούχοι να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία, αλλά μία στατική φάση ήταν ικανή για να τους στείλει με σκορ ασφαλείας στα αποδυτήρια. Ο Κώστας Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πήδηξε ψηλότερα από όλους, για να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου στο 44’.

Πρόκειται μόλις για το 4ο γκολ του σε επίπεδο πρωταθλήματος, είτε με τον Ολυμπιακό είτε με την ΑΕΚ, την στιγμή που ο Παναιτωλικός αποτελεί την 3η διαφορετική ομάδα, η οποία «πληγώνεται» από αυτόν.

2ο ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε τον τρόπο να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με Κολοβό και Καρέλη να συνεργάζονται άψογα. Ο πρώτος πάτησε στην περιοχή σωστά και γύρισε παράλληλα, για να «πεταχτεί» ο σέντερ φορ των φιλοξενούμενων και να σημειώσει το δεύτερο γκολ του εντός του 2023.

Ωστόσο, η απάντηση ήταν άμεση, ο Φορτούνης «σέρβιρε» την δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι και ο Χάμες Ροντρίγκες σκόραρε για 3η φορά με το κεφάλι στην Ελλάδα, για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 61’.

Ακολούθησε το γκολ του Κανός, που μετουσίωσε σε ασίστ την πάσα του Χάμες, σκόραρε με ωραίο πλασέ και το αφιέρωσε στην μητέρα του, για να έρθει ο Χάμες και να κάνει από τα έντεκα βήματα το 5-1, με το δεύτερο γκολ του στο ματς.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Βαλμπουενά, 13 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα ιδανικό ημίχρονο για την ομάδα του Μίτσελ.