Ο Κεραυνός απέκλεισε τον ΑΠΟΕΛ και συμπλήρωσε το «καρέ»
12/03/2023 22:59

O Κεραυνός έγινε η τέταρτη ομάδα που θα βρίσκεται στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας στο Λευκόθεο του ΑΠΟΕΛ με 84-74. Αντίπαλος της ομάδας του Στροβόλου στην επόμενη φάση θα είναι η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Kορυφαίοι για τους νικητές οι Zachary Ryan Thomas (18 πόντοι, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Deondre D’ Ongeliq Burns (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

O AΠΟΕΛ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Carlbe (2-0) για να ακολουθήσει σερί έξι πόντων για τον Κεραυνό που στο 2′ με το λέι απ του Στυλιανού μπήκε μπροστά με τέσσερις πόντους (2-6). Το τρίποντο του Σιμιτζή έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ (9-8) στο 4′, με την ομάδα του Στροβόλου να φτιάχνει σερί οκτώ πόντων και στο 5′ ο Burns με δίποντο έφερε τη διαφορά στους εφτά (9-16). Ο ίδιος πέτυχε και τον τελευταίο πόντο του πρώτου δεκαλέπτου με βολή στο 9′ (16-21).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 14′ με το τρίποντο του Carlbe είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (30-26) και ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου την ανέβασαν στους εννέα με το λέι απ του Κουμή (39-30). Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου είχαν σερί έξι πόντων με τον Burns να πετυχαίνει ένα καλάθι και τους Thomas και Krubally από δύο βολές για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μετά από εναλλαγές στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε προβάδισμα έξι πόντων (55-49) στο 8′ με τη βολή του Owen, ενώ με το λέι απ του Carlbe στο 29′ έκανε το 59-51. Ο Κεραυνός με μία βολή από τον Τίγκα και δύο του Μιχαήλ μείωσε σε 59-54.

Οι «ερυθροκίτρινοι» έκαναν αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και στο 32′ με τη βολή του Πασιαλή είχαν προβάδισμα δυο πόντων (59-61). Στο 37′ μετά τις βολές του Thibodeaux τις δυο ομάδες χώρισε ένας πόντος (69-70), με τον Κεραυνό να έχει στη συνέχεια νέο σερί επτά πόντων και στο 38′ με το τρίποντο του Μιχαήλ είχε διαφορά οκτώ πόντων (69-77). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας το ροζ φύλλο και την πρόκριση με τελικό σκορ 84-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 39-36, 59-54, 74-84