Πρόκριση στην 4άδα του Κυπέλλου η Ανόρθωση σε βάρος του ΑΠΟΠ
12/03/2023 22:45

Η Ανόρθωση, είναι η 3η ομάδα, που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε τον ΑΠΟΠ με 79-55.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, σχηματίστηκε και το πρώτο ζευγάρι στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, καθώς η Ανόρθωση, θα έχει για αντίπαλο τον Απόλλωνα.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Freeman (13 πόντοι, 3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

Ισορροπημένο κατά την 1η περίοδο, ήταν το παιχνίδι που έγινε στην Πάφο, με την Ανόρθωση να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (8-4), αλλά στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, προσπέρασαν με 11-9, μετά από σερί 7-1, αλλά στο τέλος της 1ης περιόδου, το σκορ ήταν ισόπαλο με 13-13.

Αργός ήταν ο ρυθμός στην 1η περίοδο και στο ίδιο τέμπο, κυμάνθηκαν και τα αρχικά χρονικά σημεία της 2ης περιόδου, με τις δυο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στο 14`, η Ανόρθωση απέκτησε προβάδισμα με +6 (27-21), το οποίο λίγο αργότερα, έφθασε στο +9 (33-24), ενώ με το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-28.

Από την αρχή της 3ης περιόδου, η Ανόρθωση απέκτησε μια διαφορά 10 πόντων, την οποία και κρατούσε σταθερά, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, για να μειώσουν. Η τιμή της διαφοράς, έφθασε στους 20 (58-38), κάτι που έγινε στο 28` και ενώ με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η ομάδα της Αμμοχώστου, προηγήθηκε με 65-44.

Τα δεδομένα, ήταν υπέρ της Ανόρθωσης ενόψει της 4ης περιόδου, η οποία από τη στιγμή που συντηρούσε μια διαφορά, κοντά στους 20 πόντους, όσο περνούσε η ώρα, το χρονόμετρο γινόταν και σύμμαχος της. Λίγο μετά το 35`, το σκορ έγινε 69-50, ενώ προς το τέλος, η διαφορά έφθασε και στους 25 πόντους (79-54). Με το άκουσμα της κόρνας, η Ανόρθωση κέρδισε το παιχνίδι με 79-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 28-36, 44-65, 55-79.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 1, Κωστή, Seegars 21 (1), Αντωνιάδης, Mc Laughing 20 (3), Πορφυρίδης 3 (1), Σταύρου, Paunovic 7 (1), Αηδονίδης 1, Δημητρίου 2, Χ`Βασίλη, Σάββα.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος 10 (2), Sanadze 16 (2), Shaheed 23 (2), Μουόσα 5, Paulicap 12, Freeman 13, Ελευθερίου, Κωνσταντίνου, Νοταρίδης, Τομπάζος, Αντωνίου, Μαυρομμάτης.