Μπέτις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Δεύτερη νίκη και πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League
16/03/2023 21:41

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το καθήκον της και στην Ανδαλουσία και με τη νίκη 1-0 προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa League

Το 4-1 του “Ολντ Τράφορντ” δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης για τον τελικό νικητή του ζευγαριού στη φάση των 16 του Europa League, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παρουσιάζει σοβαρό πρόσωπο και στην Ανδαλουσία και να παίρνει τη νίκη 1-0 κόντρα στην Μπέτις.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετή όρεξη στα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να κυνηγήσουν το θαύμα. Ένα δοκάρι του 41χρονου Χοακίν που βρέθηκε ξανά στο βασικό σχήμα έδωσε το σύνθημα, όμως η ευστοχία ήταν ζητούμενο για τους παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Με μία εύστοχη τελική σε σύνολο επτά στο 1ο μέρος ήταν καλύτεροι μόνο από το 0/4 των Άγγλων, που για πρώτη φορά απέτυχαν να ευστοχήσουν σε τελική σε 1ο ημίχρονο φέτος.

Στο 2ο μέρος, η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Μάρκους Ράσφορντ αφυπνίστηκε, αρχικά έχασε ένα τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα έξω από το… γήπεδο, όμως στην επόμενη φάση πήρε την εκδίκησή του και με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Η Μπέτις πλέον χρειαζόταν τέσσερα γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και πέντε για την πρόκριση, με συνέπεια κάθε ελπίδα να έχει χαθεί και το ίδιο η όποια ψυχολογία. Οι “κόκκινοι διάβολοι” προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, έχασαν ευκαιρίες κι εν τέλει έφτασαν σε δεύτερη νίκη και πρόκριση.

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκεύη στις 14:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.