Europa League: Η Ρόμα άντεξε στο Σαν Σεμπαστιάν, θρίαμβος για Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Λεβερκούζεν
17/03/2023 00:19

Η Ρόμα έπαιξε για τη “λευκή” ισοπαλία κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και την πήρε μέσα στο Σαν Σεμπαστιάν, με συνέπεια να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa League. Η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ διέλυσε την Ουνιόν Βερολίνου, δεύτερη νίκη για Λεβερκούζεν κόντρα σε Φερεντσβάρος

Η Ρόμα άντεξε στην πίεση της Ρεάλ Σοσιεδάδ, απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο Σαν Σεμπαστιάν και σε συνδυασμό με το 2-0 του “Ολίμπικο” προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League.

Οι “τζιαλορόσι” παρατάχθηκαν ξεκάθαρα για να κρατήσουν το σκορ του πρώτου αγώνα, με έναν επιθετικό και τον Πάουλο Ντιμπάλα σε ρόλο δεξιού μέσου. Οι Βάσκοι είχαν το πάνω χέρι, την εδαφική υπεροχή και δοκίμασαν αρκετές φορές τα πόδια τους, όμως η συντριπτική πλειονότητα των προσπαθειών ήταν άστοχη. Μάλιστα, στο τέλος του 1ου μέρους οι “τζιαλορόσι” θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο σκορ, όμως ο Ιμπάνιεζ έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία με το χέρι, παράβαση που εντόπισε ο VAR.

Στο 2ο μέρος, η κατοχή παρέμεινε σε επίπεδα άνω του 75% για τους παίκτες του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, που έχασαν μία τριπλή ευκαιρία στο 70ό λεπτό η οποία θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Με το 0-0 στο τσεπάκι του, ο Ζοζέ Μουρίνιο έκανε αντίστοιχες αλλαγές, κράτησε το προβάδισμα των δύο γκολ και πέρασε στα προημιτελικά.

Η Ουνιόν του Σεν Ζιλουάζ υπέταξε εκείνη του Βερολίνου με 3-0 στο Βέλγιο και ύστερα από το χορταστικό 3-3 της Γερμανίας πήρε την πρόκριση για τη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο προσεκτικοί αυτήν τη φορά, δεν δέχονταν γκολ αμέσως μετά από κάποιο δικό τους και κατάφεραν να φτάσουν σε μία σχετικά άνετη νίκη.

Τα γκολ των Τέντι Τέουμα και Λαζάρ Αμανί σε κάθε ημίχρονο έδωσαν την πρόκριση στην ομάδα του Καρέλ Χέραρτς, που δεν άφησε περιθώριο στους Γερμανούς πέραν μιας καλής στιγμής. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, ένα δοκάρι και τελικά έφτασαν στο 3-0 (έπειτα και από την αποβολή του Γιανίκ Χαμπερέρ) με τον Λοΐκ Λαπουσέν και σε πανηγυρική πρόκριση.

Η Λεβερκούζεν είχε κάνει τη μισή δουλειά στη Γερμανία και την ολοκλήρωσε στην Ουγγαρία, επικρατώντας ξανά με 2-0 της Φερεντσβάρος και προχωρώντας στην επόμενη φάση. Το γκολ του Μουσά Ντιαμπί μόλις στο 3ο λεπτό έσβησε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων να κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ και να επιστρέψουν στο κόλπο της πρόκρισης, με συνέπεια η συνέχεια να περιλαμβάνει ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες εξ αυτών, αν και αμφότερες είχαν από ένα δοκάρι και στο 81′ ο Αμίν Αντλί καθάρισε τη νίκη και στη Βουδαπέστη.

• Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκεύη στις 14:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.