Ολοκλήρωσε με νίκη η Ομόνοια
18/03/2023 18:33

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη φετινή ΟΠΑΠ Basket League η ΕΑΣ Ομόνοια παίρνοντας το τέταρτο ροζ φύλλο της με διπλό επί της ΕΘΑ με 75-51, για την 22η αγωνιστική και τελευταία για την πρώτη φάση της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Cody Chevell Christian John με 21 πόντους, 2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι πρώτοι πόντοι στον αγώνα ήταν για λογαριασμό της ΕΑΣ Ομόνοια με τρίποντο του Chevell με την ΕΘΑ να μπαίνει μπροστά στο 3′ με τρίποντο του Κυριακίδη (6-3). Ακολούθησε σερί πέντε πόντων για τους «πράσινους» που σταμάτησε με τη βολή του Harden (6-8) λίγο πριν από τη συμπλήρωση του 5′.

Η ομάδα της Έγκωμης μείωσε με βολή του Χριστοδουλίδη (7-8), με την ομάδα της Λευκωσίας να φτάχνει στη συνέχεια σερί 12 πόντων και στο 8′ με το δίποντο του Chevell ήταν με 15 πόντους μπροστά (7-22). Τόση ήταν η διαφορά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το λέι απ του Παπαδημητρίου (14-29).

Στο 14′ το συγκρότημα της Έγκωμης έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με το λέι απ του Κωνσταντίνου (20-29), όμως οι φιλοξενούμενοι την επανάφεραν σε διψήφιο αριθμό και την κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-38).

Η ομάδα της Λευκωσίας αύξησε τη διαφορά της στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την ΕΘΑ να πετυχαίνει έναν πόντο περισσότερο (16-15), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πράσινοι άνοιξαν τις αποστάσεις πετυχαίνοντας 22 πόντους έναντι εννέα των γηπεδούχων, για να πάρει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-29, 26-38, 42-53, 51-75