Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 2-3: Επιστροφή στις νίκες με «υπογραφή» Μιραλάς
18/03/2023 20:51

Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας στο «N. Papas Group Αμμόχωστος-Επιστροφή» για τη 2η αγωνιστική του Β’ γκρουπ του πρωταθλήματος Cyta. Σε καλή βραδιά ο Κέβιν Μιραλάς που σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ των γαλαζοκιτρίνων, το άλλο ο Ρόμο. Δύο γκολ πέτυχε και ο Ντορεγκαράι για τους ερυθρόλευκους.

Ο Μιραλάς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 21ο λεπτό, όταν η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Ρόμο από τον Φράγκο. Όμως η Νέα Σαλαμίνα έβγαλε αμέσως αντίδραση με τον Ντορεγκαράι με κεφαλιά, στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Μιραλάς με φοβερό σουτ στο 38′ θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και με αυτό το σκορ θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρόμο εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος της Νέας Σαλαμίνας και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Το παιχνίδι κυλούσε με την Νέα Σαλαμίνα να ψάχνει τον τρόπο να ξαναμπεί στη διεκδίκηση βαθμού, και τελικά θα καταφέρει να μειώσει στο 79′ με τον Ντορεγκαράι. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι άλλο και το 2-3 ήταν το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ πλησιάζει την Νέα Σαλαμίνα στους τρεις βαθμούς (38 οι γαλαζοκίτρινοι, 31 οι ερυθρόλευκοι).

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερ: 21′, 79′ Ντορεγκαράι / 20′, 38′ Μιραλάς, 46′ Ρόμο

Κίτρινες: 17′ Ζντραφκόφσκι, 83′ Μιλιντσεάνου, 85′ Τσέρνιχ

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς (57′ Μιγκελίτο), Καρλίτος, Φράγκος (57′ Φελίπε), Μποτεάκ (63′ Κουμούρης), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (75′ Νικολάου), Τιάγκο (75′ Φλοριάν).
Στον πάγκο: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Κουμούρης, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε, Μαρτίνιο, Ντιακιτέ.

ΑΕΛ (Τ. Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (59′ Φιλίποβιτς), Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (78′ Μπεραχίνο), Μιραλάς (60′ Μεντόζα), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (59′ Νεοφύτου), Κοντινέλα, Ρόμο (78′ Μιλιντσεάνου).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μιλινσεάνου, Μεντόζα, Κόλιας, Ιωάννου, Νεοφύτου.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

ΤΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΤΟ LIVE

Έναρξη αγώνα.

13‘ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Τιάγκο έδωσε στον Ντορεγκαράι που έκανε το σουτ, έδιωξε ο Ολιβέιρα.

17‘ Κίτρινη κάρτα στον Ζντραφκόφσκι.

19′ Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ο Ρόμο μπήκε στην περιοχή, ο Φράγκος τον έριξε στο έδαφος και ο διαιτητής έδωσε την παράβαση.

20′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μιραλάς ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι!

21′ ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα! Αμέσως μετά τη σέντρα, ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά ισοφαρίζει, ασίστ από τον Μποτεάκ!

37‘ Πολύ ωραία αντεπίθεση για τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Μποτεάκ να περνάει στον Τιάγκο, ο οποίος έπιασε το πλασέ στην κίνηση, ο Ολιβέιρα όμως με το πόδι απομάκρυνε.

38′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μιραλάς με πολύ ωραίο σουτ δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

46′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Μεγάλο λάθος στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Ρόμο το εκμεταλλεύεται και κάνει το 1-3!

58‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κοντινέλα γύρισε στον Τσέρνιχ που από καλό σημείο αστοχεί!

78′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντορεγκαράι κάνει ωραίο κοντρόλ στην περιοχή και με πλασέ νικάει τον Ολιβέιρα!

83‘ Κίτρινη κάρτα στον Μιλιντσεάνου.

85‘ Κίτρινη κάρτα στον Τσέρνιχ.

87‘ Σουτ από τον Κουμούρη, η μπάλα φεύγει άουτ.

87‘ Κίτρινη κάρτα στον Τσέντομιρ Γιανέφσκι.

89‘ Σουτ του Φελίπε, μαζεύει ο Ολιβέιρα.

90‘ Αντεπίθεση της ΑΕΛ με τον Μιλιντσεάνου να γυρίζει στον Μπεραχίνο, το σουτ που κάνει όμως φεύγει άουτ.

90‘ Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Λέουκο, πέφτει ο Ολιβέιρα και μπλοκάρει την μπάλα.

90‘ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.