Πέρασε από το Μακάρειο και έκανε το δύο στα δύο η Ανόρθωση
19/03/2023 18:54

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον Β’ όμιλο σημείωσε η Ανόρθωση, που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του πρωταθλήματος Cyta.

Η «Κυρία» μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ, αφού ο Γκερέρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μολ στο 18ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι παίζοντας με αντεπιθέσεις, ενώ ο Ολυμπιακός έψαχνε την ισοφάριση, χωρίς να βρίσκει ευκαιρίες.

Στο Β’ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε με άλλη διάθεση και με βοήθεια από τον πάγκο με τις δύο αλλαγές και τελικά ισοφάρισε με κεφαλιά του Έσελινκ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 55′. Στο 69′ η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε πτώση του Παρούτη στην περιοχή. Ο Γκερέρο το εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το τελικό σκορ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερ: 55′ Έσελινκ / 18′, 69′ Γκερέρο

Κίτρινες: 48′ Νάνι / 61′ Τεχέρα, 88′ Αντωνίου

Ολυμπιακός (Μ. Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι (46′ Χαραλάμπους), Μουκτάρης, Έσελινκ, Ψύχας (46′ Κα), Πεχλιβάνης (80′ Ιωάννου), Γιακουμάκης (71′ Σλόγκαρ), Νάνι (80′ Σάλι), Κυριάκου, Αλσέους, Κορομά
Στον πάγκο: Μαρσέλο, Πίσιηας, Λιασίδης, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Δώσης, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ενόχ, Χαραλάμπους

Ανόρθωση (Β. Μιχαήλοβιτς):Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Τεχέρα (78′ Αντωνίου), Φερέιρα, Γκερέρο, Παρούτης, Κίκο (59′ Κορέια), Ιωάννου, Χριστοφή (59′ Γουαρίς), Μραζ (65′ Αντονίν)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Κορέια, Εμπραλίτζε, Γουαρίς, Αντονίν, Αντωνίου, Νινγκά, Κορρέα, Αργυρού

Έναρξη αγώνα

4‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης γύρισε στον Γκερέρο που έκανε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Μολ.

18′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Γκερέρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ!

20‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Μραζ στην αντεπίθεση, έδωσε στον Χριστοφή, αυτός στον Παρούτη που κάνει το πλασέ, όμως ο Μολ αποκρούει!

43‘ Ωραία συνεργασία Γκερέρο και Φερέιρα, ο πρώτος κάνει το σουτ όμως η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

44‘ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Ψύχας πήρε την κάθετη μπαλιά, έκανε το πλασέ από δύσκολη γωνία, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

45‘ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο αλλαγές στο Β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός: Έξω οι Ψύχας και Μπάρντι, μέσα οι Κα και Χαραλάμπους.

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

48‘ Κίτρινη κάρτα στον Νάνι.

55′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Έσελινκ με κεφαλιά ισοφαρίζει!

61‘ Κίτρινη κάρτα στον Τεχέρα.

64‘ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γιακουμάκης κάνει ένα δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

69′ Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Παρούτης πήρε την μπάλα στην περιοχή από τον Αντονίν, ανατράπηκε από τον Κυριάκου και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι.

70′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Γκερέρο εκτέλεσε εύστοχα και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του!

73‘ Σουτ του Σλόγκαρ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

73‘ Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα χτυπάει στον Αρτυματά και παίρνει πορεία προς την εστία, πέφτει ο Λόρια και μπλοκάρει εντυπωσιακά!

78‘ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Τεχέρα δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Αντωνίου.