Euro 2024: Εκκωφαντική νίκη της Γαλλίας (ΒΙΝΤΕΟ)
24/03/2023 23:52

Η Γαλλία έκανε πάρτι κόντρα στην Ολλανδία στο «Σταντ ντε Φρανς» πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα 21 λεπτά και το φινάλε την βρήκε να θριαμβεύει με 4-0 στο ντέρμπι του 2ου ομίλου που βρίσκεται η Εθνική Ελλάδας.

Έπιασε πέναλτι στο 90+5′ ο Μενιάν. Εξαιρετικό το σύνολο του Ντεσάμπ στην πρώτη «παράσταση» μετά το World Cup 2022.

Το ματς:

Η κόντρα της Γαλλίας με την Ολλανδία είχε χαρακτηριστεί ως ντέρμπι όμως ήταν μόνο κατ’ευφημισμό, με την δευτεραθλήτρια κόσμου να είναι σαρωτική στο πρώτο μέρος και να αποκτάει αβαντάζ τριών γκολ λίγο μετά τη συμπλήρωση του 20λεπτου.

Το πάρτι των παικτών του Ντεσάμπ στο κατάμεστο “Σταντ Ντε Φρανς” άρχισε στο 2ο λεπτό, όταν ο Γκριεζμάν έκλεψε από τον Τέιλορ και έδωσε στον Μουανί, εκείνος τροφοδότησε τον Εμπαπέ που την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γκριεζμάν νίκησε με υπέροχο αριστερό πλασέ τον Σίλεσεν για το 1-0.

Αυτό ήταν το 43ο γκολ του επιθετικού της Ατλέτικο με τη φανέλα με το εθνόσημο και συνάμα το πιο γρήγορο (1′ 55′) σε αγώνα των μπλε μετά από τον Οκτώβριο του 2006, όταν ο Λουίς Σαχά είχε χρειαστεί μόλις 37 δευτερόλεπτα για να βρει δίχτυα απέναντι στα Νησιά Φερόε.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Σίλεσεν μάζεψε για δεύτερη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του, αυτή τη φορά από στημένη φάση. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Ολλανδός κίπερ βγήκε για να διώξει τη μπάλα αλλά την βρήκε με το στήθος, για να χτύπησει κατόπιν αυτή στο πόδι του Ουπαμεκανό και να καταλήξει στο βάθος της εστίας (2-0).

Το πρώτο 20λεπτο βρήκε την Ολλανδία να έχει 72% κατοχή μπάλας και ίδιο αριθμό τελικών απέναντι στην Γαλλία, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθαρή ευκαιρία, σε αντίθεση με τους μπλε που κάθε φορά που έφταναν έξω από την αντίπαλη περιοχή προκαλούσαν αναστάτωση.

Αναπόφευκτο ήταν λοιπόν να έρθει νέο γκολ για τους γηπεδούχους και αυτό σημειώθηκε στο 21′, με τον Τσουαμενί να βγάζει πανέξυπνη κάθετη πάσα, τον Μουανί να την αφήνει να περάσει από μπροστά του με φοβερή προσποίηση και τον Εμπαπέ να βγαίνει απέναντι στον Σίλεσεν, για να τον εκτελέσει με αψεγάδιαστο πλασέ (3-0).

Αυτό ήταν το 38ο γκολ του 24χρονου επιθετικού με την εθνική Γαλλίας (ανέβηκε στην 5η θέση των σκόρερ όλων των εποχών) και το 19ο γκολ του στα 17 τελευταία ματς των μπλε, με τον Εμπαπέ να έχει μάλιστα νέα ευκαιρία στο 30, αλλά το σουτ του εντός περιοχής να φεύγει άουτ.

Η μοναδική επικίνδυνη καλή στιγμή της Ολλανδίας στο πρώτο μέρος ήταν μία προβολή του Ντεπάι στο 32′ που έφυγε άουτ, ενώ στο 33ο λεπτό ο Ρόναλντ Κούμαν έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Βέχορστ να αντικαθιστά τον Τέιλορ. η Γαλλία ήταν πάντως η ομάδα που άγγιξε νέο γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Κονατέ να απειλεί με κεφαλιά στο 36′ και τον Σίλεσεν να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει, αποτρέποντας τα χειρότερα για τους οράνιε.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Γαλλία να διατηρεί πάντως τον έλεγχο και να μην επιτρέπει σε καμία περίπτωση στην Ολλανδία να πιστέψει ότι θα μπορούσε να κυνηγήσει κάποιο θαύμα. Στο 58ο λεπτό ο Μενιάν είχε την πρώτη του δύσκολη επέμβαση στο παιχνίδι στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι και ένα λεπτό αργότερα ο Μουανί είχε καλή στιγμή για τους γηπεδούχους μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Κομάν.

Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές από τους δύο προπονητές χωρίς να αλλάζει η εικόνα του αγώνα, με τους μπλε να βρίσκουν νέα καλή φάση στο 78′ όταν ο Εμπαπέ βγήκε σε θέση βολής και έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Σίλεσεν σε δύσκολη απόκρουση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί (76′ Καμαβινγκά), Γκριεζμάν (76′ Φοφανά), Ραμπιό (90′ Τουράμ-Ουλιέν), Κομάν (67′ Ντιαμπί), Μουανί (76′ Ζιρού), Εμπαπέ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Τίμπερ, Γκερτράουντα (90′ Μαλάσια), Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντε Ρον (67′ Μπλιντ), Βαϊνάλντουμ, Τέιλορ (34′ Βέχορστ), Μπέρχαους (68′ Μάλεν), Ντεπάι, Σίμονς (68′ Κλάασεν).