Προκριματικά Euro 2024: Διπλό με ανατροπή η Τουρκία στην Αρμενία, πεντάρα η Ελβετία
25/03/2023 22:37

Η Τουρκία επικράτησε 2-1 της Αρμενίας με ανατροπή, ενώ η Ελβετία διέλυσε με 5-0 την Λευκορωσία για τα προκριματικά του Euro 2024. Ισόπαλο 1-1 έληξε το Ισραήλ – Κόσοβο

Η Τουρκία πέρασε με το διπλό από το Γερεβάν. Oι παίκτες του Στέφαν Κουντζ επικράτησαν 2-1 της Αρμενίας για την πρώτη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου του Euro2024. Μάλιστα, χρειάστηκαν να κάνουν ανατροπή.

Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Οζάν Καμπάκ. Ωστόσο, οι Τούρκοι έφτασαν πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους στην ισοφάριση χάρη σε γκολ του Κοκτσού με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Στο 64ο λεπτό η Τουρκία πήρε και το παιχνίδι με τον Κερέμ Ακτούρκογλου να πλασάρει τον Μπεγκλαριάν και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από την ασίστ του Ουνάλ.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

• Αρμενία – Τουρκία 1-2
  • 21:45 Κροατία – Ουαλία

Πεντάρα η Ελβετία, ισοπαλία για Ισραήλ και Κόσοβο

Η Ελβετία έκανε πάρτι στη Λευκορωσία για τον 9ο όμιλο των προκριματικών. Οι Ελβετοί επικράτησαν 5-0 με τον Ρενάτο Στέφεν να πετυχαίνει χατ-τρικ με γκολ στο 4′, στο 17′ και στο 29′.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Τζάκα στο 62ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ ο Ζεκί Αμντουνί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 65′.

Στον ίδιο όμιλο, το παιχνίδι μεταξύ Ισραήλ και Κοσόβου έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Ελί Ντασά έβαλε αυτογκόλ στο 36′ και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα, με τον Πέρετζ να ισοφαρίζει στο 56′. Βασικός αγωνίστηκε ο Λάιντνερ, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Μπουτούτσι

• Λευκορωσία – Ελβετία 0-5
  • Ισραήλ – Κόσοβο 1-1
  • 21:45 Ανδόρα – Ρουμανία