Σκοτία – Κύπρος 3-0: Αυτό που φοβόμασταν… το έπαθε η Εθνική μας (vid & pics)
25/03/2023 18:00

Αυτό που φοβόμασταν το πάθαμε. Η Κύπρος αν και παρατάχθηκε με αμυντικό πλάνο απέναντι στη Σκοτία στο Hampden Park της Γλασκώβης για την πρεμιέρα στα προκριματικά του EURO 2024 και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν άφηνε την αντίπαλο να κάνει ό,τι θέλει, δεν απέφυγε τη βαριά ήττα.

Το Ομοσπονδιακό μας συγκρότημα επιβεβαίωσε πως ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ, καθότι ηττήθηκε με 0-3 στο κατάμεστο από 52.000 θεατές, Hampden Park. Οι Σκοτσέζοι πήραν λοιπόν το πρώτο τους τρίποντο σ’ έναν απαιτητικό όμιλο, όπου βρίσκονται επίσης οι Ισπανία, Γεωργία και Νορβηγία.

Το ματς…

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 21ο λεπτό. Ο Ρόμπερτσον από τα αριστερά της περιοχής έκανε το γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Τζον ΜακΓκιν με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι Σκοτσέζοι είχαν την απόλυτη υπεροχή με τους διεθνείς μας να απειλούν μόνο από μακριά.

Η Σκοτία συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και στην επανάληψη, με την Κύπρο να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Στο 87ο λεπτό ο ΜακΤόμινεϊ διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του, ενώ ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+3′ με σουτ λίγο μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα, καθώς ο Ιωάννου στο 90+5′ είδε την δεύτερη κίτρινη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκοτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ρόμπερτσον, Χάνλεϊ, Τιέρνι, ΜακΓκίν, Άνταμς (57′ Ντάικς), ΜακΓκρέγκορ, Πορτέους, Άρμστρονγκ (67′ ΜακΤόμινεϊ), Τζακ (67′ Κρίστι), Χίκι (79′ Πάτερσον).

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Δημητρίου, Αντωνίου, Λαΐφης, Γκόγκιτς (79′ Λοΐζου), Ρομπέρζ, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (46′ N. Σπόλιαριτς), Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου (68′ Χαραλάμπους), Κάστανος (79′ Τζιωνή), Πίττας.

Σκόρερ: 21′ ΜακΓκίν, 87′, 90′ + 3 ΜακΤόμινεϊ.

Κίτρινες: 12′ Άρμστρονγκ, 75΄ΜακΓκρέγκορ / 32′ Κάστανος.

Αποβολές: 90′ + 5 Ν. Ιωάννου (δεύτερη κίτρινη).

Γήπεδο: Hampden Park

Διαιτητής: Ντούγιε Στρούκαν (Κροατία).

Α’ βοηθός: Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατία).

Β’ βοηθός: Άλεν Γιάκσιτς (Κροατία).

Τέταρτος: Ίγκορ Πάγιατς (Κροατία).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ!

10′ Χωρίς μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι και μονάχα δύο καλές προϋποθέσεις από πλευράς Σκοτίας.

12′ Έλεγχος στο VAR μετά από σκληρό φάουλ του Άρμστρονγκ στον Κάστανο. Δεν τον απέβαλε ο διαιτητής, του έδειξε κίτρινη.

17′ Εκτός περιοχής συρτό σουτ του Κάστανου, η μπάλα στα χέρια του Γκαν.

21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΤΙΑ! Ο ΜακΓκιν άνοιξε το σκορ με σουτ από κοντά έπειτα από προσπάθεια του Ρόμπερτσον από αριστερά. Η μπάλα κόντραρε και στον Γκόγκιτς και πήρε ύψος προτού φτάσει στον σκόρερ.

21′ Ελέγχθηκε κιόλας η φάση για οφ σάιντ, αλλά ο Ρομπέρζ κάλυπτε τον Ρόμπερτσον.

24′ Μακρινό συρτό σουτ του Κάστανο χωρίς τύχη.

27′ O Αρτυματάς είδε εκτός εστίας τον Γκαν και προσπάθησε να τον… κρεμάσει από μακριά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

43′ Ο ΜακΓκίν σέρβιρε στον Άνταμς, αυτός σούταρε εντός περιοχής για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Δημητρίου.

45′ + 2 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ.

46′ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ.

65′ Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρμστρονγκ  έδωσε στον Ρόμπερτσον, αυτός έκανε κάτι μεταξύ συρτής σέντρας και σουτ, δεν πρόλαβε κάποιος να ακουμπήσει την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία.

66′ Καλό σουτ από τον Άρμστρονγκ, στα χέρια του Δημητρίου.

69′ Απανωτά σουτ σε φάση διαρκείας στα καρέ της Κύπρου, απομάκρυναν οι αμυντικοί μας.

85′ Πρώτη τελική για την Κύπρο στην επανάληψη. Σουτ από τον Κακουλλή καλό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Γκαν.

87′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΤΙΑ! Κλέψιμο του Κρίστι από τον Ν. Ιωάννου που έκανε λάθος, μπαλιά, κεφαλιά από τον Ντάικς και ο ΜακΤόμινεϊ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

90′ + 2 Άστοχη προσπάθεια από τον Αντωνίου.

90′ + 3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΤΙΑ! Ο ΜακΤόμινεϊ μετά από πάσα του Ρόμπερτσον στην περιοχή, με σουτ έκανε το 3-0.

90′ + 5 Αποβολή με δεύτερη κίτρινη για τον Ν. Ιωάννου που κλώτσησε μακριά την μπάλα ενώ είχε σταματήσει το παιχνίδι για οφ σάιντ.

90′ + 6 ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!