«Απόδραση» με Παβάρ για τη Γαλλία (ΒΙΝΤΕΟ)
27/03/2023 23:48

Με τον Παβάρ να σκοράρει με άπιαστο σουτ στο 50′ και τον Μενιάν να κατεβάζει ρολά στο φινάλε με δύο εκπληκτικές επεμβάσεις, η Γαλλία λύγισε με 1-0 την αντίσταση της αξιόμαχης Ιρλανδίας στο Δουβλίνο και έκανε το 2/2 στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας.

Το ματς:

Λίγες ημέρες νωρίτερα η Γαλλία μπήκε φουριόζα στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 2ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 και από το 21ο λεπτό είχε καθαρίσει το ματς με την Ολλανδία πετυχαίνοντας τρία γκολ, με το πάθημα των οράνιε να γίνεται ένα πρώτης τάξεως μάθημα για την Ιρλανδία.

Οι παίκτες του Στίβεν Κένι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο από το 1ο μέχρι το 45ο λεπτό και δεν επέτρεψαν στους δευτεραθλητές κόσμου να έχουν ούτε μία επικίνδυνη τελική προσπάθεια, με τους μπλε να έχουν μεν τη μπάλα στα πόδια τους (61% κατοχή) αλλά να βρίσκουν κλειστούς όλους σχεδόν τους διαδρόμους.

Ως συνέπεια, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τους Ιρλανδούς να έχουν 2 τελικές έναντι 5 των Γάλλων, που είχαν για καλύτερη στιγμή τους ένα σουτ του Γκριεζμάν στο 39′ που ήταν όμως άστοχο.

Το σενάριο ωστόσο στο δεύτερο μέρος γράφτηκε διαφορετικά, με την Γαλλία να βρίσκει δίχτυα στην πρώτη καλή στιγμή της. Ο Κάλεν έκανε λάθος πάσα στο πλέον ακατάλληλο μέρος, ακριβώς έξω από τη μεγάλη περιοχή της ομάδας του, με τον Παβάρ να εξαπολύει μία βολίδα με το δεξί πόδι από το ημικύκλιο και να νικάει τον Μπαζούνου στο 50′, γράφοντας το 0-1 με το τρίτο διεθνές γκολ του (σε 47 συμμετοχές).

Το γκολ αυτό έφτιαξε την ψυχολογία των παικτών του Ντεσάμπ που συνέχισαν να πιέζουν ενώ στον αντίποδα δεν άλλαξαν στο παραμικρό τη προσέγγιση των γηπεδούχων που παρέμειναν αφοσιωμένοι στο αμυντικό πλάνο τους έστω και πίσω στο σκορ.

Στο 65ο λεπτό ο Ντεσάμπ άλλαξε τον σέντερ φορ του περνώντας τον Ντιαμπί στη θέση του Ζιρού και εκείνος άγγιξε το 0-2 στο 69′ αλλά είδε τον Μπαζούνου να εκτινάσσεται εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία του και να τον σταματάει, ενώ στο 75′ ο γκολκίπερ της Σαουθάμπτον είχε νέα σπουδαία επέμβαση, αυτή τη φορά σε δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής του Ραμπιό.

Στο 78ο λεπτό ο Στίβεν Κένι έκανε τρεις αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του και ο Ντιντιέ Ντεσάμπ απάντησε με διπλή αλλαγή στο 81′, με τους γηπεδούχους να φορτσάρουν στην τελική ευθεία και να έχουν δύο επικίνδυνα σουτ με τους Μακλίν και Μπράουν που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο συναρπαστική, με την Ιρλανδία να πιέζει μέσα από στημένες φάσεις και τον Μενιάν να γίνεται ήρωας για την Γαλλία βάζοντας το όνομά του δίπλα σε αυτό του σκόρερ Παβάρ, όσον αφορά στους κορυφαίους του ματς.

Στο 89ο λεπτό απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κουντέ που παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ ενώ στο δεύτερο σερί κόρνερ των γηπεδούχων απογειώθηκε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Κόλινς.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Κόλινς, Ίγκαν, Ο’Σι (78′ Μπράουνι), Κόουλμαν, Μολούμπι, Κάλεν, Ντόχερτι (77′ Μακλίν), Νάιτ (77′ Τζόνστον), Ογκμπένε, Φέργκιουσον (65′ Ίντα)
ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Παβάρ (81′ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Καμαβινγκά, Γκριεζμάν, Ραμπιό (81′ Τσουαμενί), Μουανί (90+2′ Τουράμ), Ζιρού (65′ Ντιαμπί), Εμπαπέ.