Καρμιώτισσα – Ολυμπιακός 0-2: Τρίποντο… ανάσας με Καλίλι και Έσελινκ! (ΦΩΤΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ)
01/04/2023 18:38

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Καρμιώτισσα στο Τσίρειο με 2-0, χάρη στα γκολ των Καλίλι και Έσελινκ.

Από τα πρώτα στάδια του αγώνα ο Ολυμπιακός πατούσε αρκετά καλύτερα από την Καρμιώτισσα και στο 11′ άνοιξε το σκορ. Ήταν μία κάθετη πάσα του Χέντρικς στον Καλίλι, με τον Σουηδό να περνά τον Σπόλιαριτς και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και στο τέλος του ημιχρόνου είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ήταν ένα χέρι του Χούμποτσαν που υπέδειξε το VAR, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σάλι απέκρουσε ο Σπόλιαριτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στο 67ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με κεφαλιά του Έσελινκ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του σκόρερ του πρώτου τέρματος, του Καλίλι. Οι μαυροπράσινοι έκαναν σωστή διαχείριση στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και έφυγαν με το τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 22 βαθμούς, όσους έχει και η Ένωση Νέων Παραλιμνίου που παίζει τη Δευτέρα με την Δόξα. Σε μπελάδες μπαίνει η Καρμιώτισσα που μένει στους 30 βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερς: 11′ Καλίλι, 66′ Έσελινκ

Κίτρινες: 29′ Ανδρονίκου, 48′ Σελούτσκα, 52′ Ντούρις, 55′ Μπεν Σαλάμ, 90+4′ Χούμποτσαν / 3′ Ιωάννου, 72′ Μπάρντι, 90+4′ Δόσης

Καρμιώτισσα (Κερζάκοφ): Σπόλιαριτς, Μαλόν, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Ανδρονίκου (46′ Γκράφενμπεργκ), Γκραντινάρου, Τζανακάκης (74′ Κουλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις, Γκαστανάγια (46′ Σελούτσκα), Λουκίλι.
Στον πάγκο: Κνόμπλοχ, Λούκοφ, Σελούτσκα, Κουλιμπαλί, Αγγελή, Μήτσο, Οικονομίδης, Παττίχης, Σταύρου, Γκράφενμπεργκ, Νεοφύτου.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Σάλι (58′ Αλσέους), Έσελινγκ, Ιωάννου, Πεχλιβάνης (82′ Κορομά), Χέντρικς (69′ Κα), Νάνι, Γκόρουμπετς, Καλίλι (82′ Δόσης), Χαραλάμπους (69′ Ψύχας).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μουκτάρης, Κα, Χριστοδούλου, Δόσης, Ψύχας, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Ενόχ, Αλσέους, Κορομά.

ΤΟ LIVE

1΄ ΕΝΑΡΞΗ αγώνα με την Καρμιώτισσα στη σέντρα.

3‘ Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

11΄ ΓΚΟΛ για Ολυμπιακό: O Χέντρικς έδωσε κάθετη στον Καλίλι, ο τελευταίος πέρασε τον Σπόλιαριτς και με πλασέ «έγραψε» το 0-1.

26΄ Ευκαιρία για Καρμιώτισσα: Σουτ του Ανδρωνίκου, μπλοκάρει ο Μολ.

29‘ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρονίκου.

41‘ Σέντρα του Γκόρουμετς, κεφαλιά του Χέντρικς, η μπάλα φεύγει άουτ.

45‘ To VAR καλεί τον διαιτητή στο on field review για χέρι του Χούμποτσαν στην περιοχή της Καρμιώτισσας.

45+1′ Δίνει πέναλτι ο Μάριος Αντωνίου!

45+4′ Απόκρουση από τον Σπόλιαριτς! Ο Σάλι εκτέλεσε όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας έπεσε σωστά και μπλόκαρε!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

48‘ Κίτρινη κάρτα στον Σελούτσκα, με το που μπήκε στο παιχνίδι.

52‘ Κίτρινη κάρτα στον Ντούρις.

55‘ Κίτρινη κάρτα στον Μπεν Σαλάμ.

63‘ Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα! Σουτ του Μπεν Σαλάμ, απόκρουση από τον Μολ.

66′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Έσελινκ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καλίλι γράφει το 2-0!

72‘ Κίτρινη κάρτα στον Μπάρντι.

80‘ Ωραία ενέργεια από τον Κα, γύρισε προς τον Πεχλιβάνη, πρόλαβε και έβαλε το πόδι του ο Γκραντινάρου και έδιωξε σε κόρνερ.

90‘ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90‘ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Ο Γκράφενμπεργκ από κοντά έκανε το πλασέ, έδιωξε ο Μολ!

90+4‘ Κίτρινη κάρτα σε Δόση και Χούμποτσαν.