Πρώτη νίκη της Εθνικής Νεανίδων στo Μπέλφαστ
07/04/2023 16:58

Επίσημη ενημέρωση για την Εθνική ομάδα των Νεανίδων που πήρε την πρώτη νίκη στον τρίτο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19 της UEFA.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

«Πρώτη νίκη για την Εθνική μας ομάδας Νεανίδων στον τρίτο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19 της UEFA. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, σήμερα νίκησε στο Μπέλφαστ την αντίστοιχη ομάδα της Β. Ιρλανδίας με 2-1.

Πανάξια νίκη για την Εθνική μας με αντίπαλο την ομάδα που φιλοξενεί τους αγώνες για τον όμιλο μας.

Στο 8ο λεπτό η Σοφία Διονυσίου μετά από κάθετη μπαλιά της Στέλλας Παναγιώτου άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας. Στο 24ο λεπτό η Μαρία Παναγιώτου με μακρινή εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-0 για την ομάδα μας. Στο 51ο λεπτό η Εθνική μας πλησίασε πολύ κοντά σε τρίτο γκολ όμως το σουτ της Διονυσίου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Β. Ιρλανδίας. Η γηπεδούχος ομάδα που γνώρισε την πρώτη της ήττα, μείωσε στο 81ο λεπτό σε 2-1.

ΣΥΝΘΕΣΗ:

Κύπρος (Σ. Σοφοκλέους): Μίλα, Μώρου, Ζαμανή, Ευστρατίου, Τέρλα, Κυριακίδη (61′ Ε. Παναγιώτου), Μ. Παναγιώτου, Στυλιανού (61′ Κωνσταντίνου), Σοφοκλέους, Σ. Παναγιώτου (76′ Βασιλείου), Διονυσίου.

Όλοι οι αγώνες για τον όμιλο μας φιλοξενούνται στο Μπέλφαστ.

14:00 Κόσοβο – Βόρειος Ιρλανδία

Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη στον όμιλο, θα εξασφαλίσει συμμετοχή στην Α’ Κατηγορία της επόμενης διοργάνωσης.