Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σεβίλλη 2-2: Κάζο στο φινάλε με δύο αυτογκόλ για τους “κόκκινους διάβολους” (vid)
14/04/2023 00:06

Η Σεβίλλη με δύο αυτογκόλ των παικτών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει από 2-0 σε 2-2 στο “Όλντ Τράφορντ” και παράλληλα να πάρει μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Ισπανία

Η μόνιμη κάτοχος του Europa League τα τελευταία χρόνια, η Σεβίλλη, έδειξε το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης (13/4) στο “Όλντ Τράφορντ” πως σε όποια κατάσταση και αν είναι δεν πρέπει να την υποτιμάς.

Αυτό έκανε η Γιουνάιτεντ με το σκορ στο 2-0 και εν τέλει με δύο αυτογκόλ στα τελευταία λεπτά από τους Μαλάσια και Μαγκουάιρ οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 2-2 στο φινάλε και πήραν μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Ισπανία σε μια εβδομάδα.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος με τον Ζάμπιτσερ, εν συνεχεία είχαν σωρεία χαμένων ευκαριών και δοκάρι με τον Άντον αλλά λίγο μετά το 60′ ο Τεν Χαχ έκανε μαζεμένες αλλαγές με αποτέλεσμα η Σεβίλλη να πάρει τα ηνία του αγώνα. Να πιέσει και εν τέλει έστω και με αρκετή δόση τύχης να βρει δύο τέρματα με αυτογκόλ για να ισοφάρισει στο τελικό 2-2.

Η Γιουνάιτεντ βρήκε γκολ με τη συμπλήρωση 30 δευτερολέπτων αγώνα αλλά ο Σάντσο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Μάρσελ Ζάμπιτσερ “ντύθηκε” Ράσφορντ και σε επτά λεπτά πέτυχε δύο γκολ με πανομοιότυπο τρόπο. Με κάθετη κίνηση και πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπορούσαν να τη μετουσιώσουν σε γκολ.

Στο 47′ ο Άντονι έκανε το σουτ με τη μπάλα να βγαίνει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπουνού ενώ στο 61′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Σε ωραία αντεπίθεση από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Άντονι αυτός έκανε την προσποίηση και το σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της Σεβίλλης.

Οι Ισπανοί βγήκαν στην επίθεση και στο 84′ ο Νάβας βρέθηκε μέσα στην περιοχή στα δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Μαλάσια, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λισάντρο Μαρτίνες τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με δέκα παίκτες έως το τέλος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε σέντρα από τα δεξιά ο Εν Νεσίρι πήρε την κεφαλιά αυτή βρήκε στο κεφάλι του Μαγκουάιρ με αποτέλεσμα να αλλάξει και πάλι πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα της Γιουνάιτεντ για το τελικό 2-2.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (46′ Μαγκουάιρ), Μαρτίνες, Μαλάσια, Καζεμίρο, Ζάμπιτσερ, Άντονι (81′ Πελίστρι), Φερνάντες (62′ Έρικσεν), Σάντσο (62′ Ελάνγκα), Μαρσιάλ (62′ Βέχορστ).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Μοντιέλ (90′ Γκόμες), Νιανζού (73′ Σούσο), Μαρκάο, Ακούνια, Φερνάντο, Γκούντελ, Οκάμπος, Ράκιτιτς, Τόρες (46′ Νάβας), Λαμέλα (67′ Εν Νεσίρι).

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φέγενορντ – Ρόμα 1-0 (53′ Βίφερ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σεβίλλη 2-1 (14′, 21′ Ζάμπιτσερ / 84′ αυτ. Μαλάσια, 92′ αυτ. Μαγκουάιρ)
  • Γιουβέντους – Σπόρτινγκ 1-0 (73′ Γκάτι)
  • Λεβερκούζεν – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-1 (82′ Βιρτς / 51′ Μπόνιφεϊς)