ΟΦΗ – Αστέρας 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στην Κρήτη
22/04/2023 21:14

Ο ΟΦΗ αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Αστέρα στο “Γεντί Κουλέ” σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στην Κρήτη ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Αστέρα με δύο γκολ από το πρώτο μέρος. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή αλλά να μην την αξιοποιούν.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μοσκέρα, είχαν και δοκάρι με τον Μεγιάδο, αλλά εν συνεχεία ο Αστέρας με τον Μπαρτόλο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και το 1-1 του πρώτου 45λεπτου έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι τελικές και τα xgoals στο ΟΦΗ - Αστέρας
Οι τελικές και τα xgoals στο ΟΦΗ – Αστέρας SPORT24/OPTA

Ο ΟΦΗ που είδε τον Τοράλ να αποχωρεί τραυματίας στο 4′ της αναμέτρησης και τον Μοσκέρα να παίρνει τη θέση του κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς. Στο 25′ ο Μπάκιτς με εξαιρετική πάσα στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα βρήκε τον Μοσκέρα μέσα στην περιοχή και αυτός με ωραία προσποίηση και σουτ με το δεξί νίκησε τον Τσιφτσή για το 1-0 των γηπεδούχων. Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ στάθηκε άτυχος καθώς το σουτ του Μεγιάδο από το ύψος της μεγάλης περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή.

Οι Αρκάδες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση απειλώντας δύο φορές σε ένα λεπτό. Αρχικά στο 39′ ο Μανδάς είπε όχι σε τετ α τετ στον Κρεσπί αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Κρεσπί έκανε σέντρα σουτ από τα δεξιά με τον Μπαρτόλο από κοντά να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και δεν είχαμε ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες. Αρχικά οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 69′ με τον Φελίπε αλλά ο Τσιφτσής έδιωξε τη μπάλα ενώ στο 75′ ο γκολκίπερ του Αστέρα κράτησε το 1-1 με μεγάλη επέμβαση, έπειτα από απευθείας χτύπημα φάουλ του Λάρσον.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Αρκάδες να απειλούν με τον Σάντα Φε στο 94′ αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε τη μπάλα και το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.