ΠΑΣ – Παναιτωλικός 3-2: Ανάσα με ανατροπή στην ανατροπή και νίκη έπειτα από τον Ιανουάριο
22/04/2023 21:16

Μετά από 12 παιχνίδια χωρίς νίκη, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 3-2 του Παναιτωλικού για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή και πήρε μία σπουδαία ανάσα στη μάχη που δίνει για την σωτηρία

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας 3-2 του Παναιτωλικού για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Mάλιστα, έκανε την ανατροπή στην ανατροπή. Έτσι πήρε την πρώτη νίκη μετά τις 7 Ιανουαρίου.

Ο Παμλίδης άνοιξε το σκορ στο 14′ για τους γηπεδούχους, με τον Χουάνπι να απαντάει στο 24′ και τον Καρέλη να δίνει το προβάδισμα στους Αγρινιώτες στο 56′. Ο ΠΑΣ έφερε ξανά το ματς “τούμπα” με τον Παμλίδη στο 62′ και τον Εραμούσπε στο 78′.

Κάπως έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μεγάλη ανάσα, αφού έφτασε στους 27 βαθμούς και είναι στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στους 29 πόντους παρέμεινε ο Παναιτωλικός, ο οποίος είναι στο +4.

ΠΑΣ - Παναιτωλικός 3-2: Ανάσα με ανατροπή στην ανατροπή και νίκη έπειτα από τον Ιανουάριο

Το ματς

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα απείλησε μόλις στο 8ο λεπτό με τον Παμλίδη. Μάλιστα, ήταν και εκείνος που έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Στο 14′ ο Ροσέρο έστρωσε με το στήθος και ο Παμλίδης με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το 22′ οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση. Οι Ηπειρώτες έχασαν την κατοχή, την οποία απέκτησε ο Ξενιτίδης. Εκείνος γύρισε στον Χουάνπι, ο οποίος με ωραία εκτέλεση έκανε το 1-1 στο 24ο λεπτό.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Ο Παναιτωλικός πήρε την μπάλα στα πόδια του, με τον ΠΑΣ να έχει πιο παθητικό ρόλο. Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία. Ο Μορέιρα από τα αριστερά είδε τον Παμλίδη στα δεξιά. Πάτησε στην περιοχή και έκανε ένα άστοχο σουτ, ενώ θα μπορούσε να κάνει το γύρισμα προς τον ελεύθερο Ροσέρο.

Ο Παναιτωλικός στο δεύτερο μέρος μπόρεσε να φέρει “τούμπα” το παιχνίδι έστω και προσωρινά. Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Χουάνπι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά γεμίζοντας προς την περιοχή. Ο Καρέλης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, άπλωσε το πόδι του και βρήκε δίχτυα για το 2-1 υπέρ της ομάδας του Αγρινίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απάντησε άμεσα στο 62ο λεπτό. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για χέρι του Μλάντεν. Ο Εραμούσπε δεν νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Στη συνέχεια και ο Ανέστης απέκρουσε νέα προσπάθεια από τα αριστερά. Η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη, ο οποίος με τη δεύτερη προσπάθεια και με εξαιρετικό σουτ στα όρια της περιοχής έκανε το 2-2.

Το ματς συνέχιζε να έχει μεγάλη ένταση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εραμούσπε έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, κατά τη διάρκεια της φάσης, ο VAR παρατήρησε παράβαση. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ και αποφάσισε πέναλτι για χέρι του Μάρτενσον. Ο Εραμούσπε ανέλαβε ξανά την εκτέλεση και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος για το 3-2.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε μία τόσο σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

• ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πήλιος, Ροσέρο (87′ Μπορταγκαράι), Γκίνο, Λιάσος (51′ Μπιλμπάο), Μορέιρα (82′ Τζήμας), Μπάλαν, Παμλίδης
  • ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς (68′ Αναστασόπουλος), Ντίας, Μάρτενσον (85′ Σενγκέλια), Ξενιτίδης (71′ Ντουάρτε), Κολοβός (84′ Μπουζούκης), Χουάνπι (85′ Σίλβα), Καρέλης.