Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική U24 στο Emerging Nations Championship
25/04/2023 19:42

Με δυναμικό τρόπο μπήκε στο 4ο IHF Men’s Emerging Nations Championship η Εθνική U24 κερδίζοντας στην πρεμιέρα τη Μολδαβία με 35-31, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι πλείστοι από τους χειροσφαιριστές μας έπαιξαν για πρώτη φορά με το εθνόσημο στο στήθος.

«Να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα μας. Οι δέκα από τους 14 παίκτες μας έχουν πάρει το χρίσμα του διεθνή σήμερα» ανάφερε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Ανδρέας Ανδρέου, που στάθηκε και στους δύο τραυματισμούς που αποτέλεσαν μελανό σημείο του παιχνιδιού. «Επισκίασαν την χαρά μας οι τραυματισμοί του Λούκα Παρασκευά και του Δημήτρη Νικηφόρου. Ευελπιστούμε να μην είναι κάτι σοβαρό, θα φανεί από τις εξετάσεις».

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Λούκας Παρασκευά αναδείχθηκε ο MVP της αναμέτρησης. Πέτυχε έξι τέρματα, όσα και ο Γιώργος Κρητικός, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας μας σκοράροντας δέκα τέρματα ήταν ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή του παιχνιδιού, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να έχει διαφορά ασφαλείας έξι τερμάτων (19-13). Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου έκτισε σε αυτό το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα άνοιξε τη διαφορά μέχρι τα 11 τέρματα όταν στο 45’ ο Χατζηπέτρου έκανε το 28-17. Προς το φινάλε του αγώνα οι Μολδαβοί μείωσαν τη διαφορά, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κινδύνεψε και πήρε το ζητούμενο.

Για την Τετάρτη (26/04) η Εθνική μας έχει ρεπό και την Πέμπτη (27/04, 14:30) θα δώσει τον δεύτερο αγώνα της στον δεύτερο όμιλο απέναντι στην Αυστραλία.

Κύπρος (Aνδρέας Ανδρέου): Ορφανός (τ), Ππούμος (τ), Πέτρου, Ταρτίος, Χ” Πέτρου 1, Μαρκίδης 1, Παρασκευά 6, Τίκκας 2, Μελισσάς 4, Χ’Αντώνης, Γεωργιάδης 2, Νικηφόρου 3, Κρητικός 6, Χαραλάμπους 10.