Βack to back νταμπλούχος η EΝ Aθηένου
27/04/2023 20:37

Για δεύτερη σερί χρονιά η Ε.Ν. Αθηένου κάνει το νταμπλ στη γυναικεία χειροσφαίριση, μετά την κατάκτηση και του τίτλου στο Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών επικρατώντας στον τελικό του Cablenet Πανελληνίου με 34-25.

Στον αγώνα που έγινε στο κλειστό του Παρνασσού Στροβόλου, «Κυριάκος Πίσσης», υπήρχε για μεγάλο διάστημα του αγώνα μεγάλος ανταγωνισμός μέχρι τα τελευταία λεπτά κατά τα οποία η κυπελλούχος άνοιξε τη διαφορά.

Η ομάδα της Αθηένου είχε προβάδισμα τριών τερμάτων (9-6) στο 18’, με τον Πανελλήνιο να πλησιάζει και να έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δυο χαμένες επιθέσεις κράτησαν την Ε.Ν. Αθηένου μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-13).

Ο Πανελλήνιος στο 41’ πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 19-18, όμως η Ε.Ν. Αθηένου πήρε άμεσα ξανά το προβάδισμα με δυο συνεχόμενα τέρματα. Ο Πανελλήνιος παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και περίπου έξι λεπτά πριν από το τέλος (24-23). Στη συνέχεια οι νικήτριες έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη και τον τίτλο με σκορ 34-25.

Πρώτη σκόρερ της κυπελλούχου Ε.Ν. Αθηένου αλλά και του τελικού ήταν η Μάγδα Παπά που πέτυχε 20 τέρματα, ενώ για τον Πανελλήνιο 12 γκολ σημείωσε η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου.

Αυτός είναι ο δεύτερος συνεχόμενος τίτλος κυπέλλου για την ομάδα της Αθηένου και τρίτος τα τελευταία τέσσερα χρόνια. H φετινή είναι η τέταρτη συνεχόμενη παρουσία της σε τελικό από το 2020, έχοντας χάσει μονάχα στον τελικό του 2021. Πέραν αυτών των τριών κυπέλλων (2020, 2022, 2023), μετρά άλλα δύο τις χρονιές 2014 και 2016.

Στην πορεία της μέχρι τον τελικό η Ε.Ν. Αθηένου είχε θέσει εκτός μάχης την βασική ανταγωνίστρια των τελευταίων χρόνων, την δευτεραθλήτρια ομάδα του πρωταθλήματος 2022-23 CyView Λατσιά, νικώντας με 34-22 στο δεύτερο παιχνίδι (σ.σ. το πρώτο είχε λήξει στην ισοπαλία 34-34). Έπειτα, στα ημιτελικά της διοργάνωσης κέρδισε με 33-25 του ΑΟ Αραδίππου, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στην τελική φάση.