Κέρδισε και την Αυστραλία η Εθνική U24 στο Χάντμπολ
27/04/2023 16:43

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον δεύτερο όμιλο του 4ου IHF Men’s Emerging Nations Championship πήρε η Eθνική U24, κερδίζοντας την Αυστραλία με 24-21 κι έτσι εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της. Στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 35-31 την Μολδαβία.

H ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει με 8-3 στο 17’, όμως μετά από μπρέικ που ζήτησε ο προπονητής Ανδρέας Ανδρέου άρχισε να γυρίζει η ροή του αγώνα. Στο 27’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με γκολ του Γεωργιάδη που έκανε το 10-9, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 11-11.

Στο 35’ ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους με γκολ πέναλτι έβαλε εκ νέου μπροστά την Εθνική μας με 12-11 κι από τότε δεν χάθηκε το προβάδισμα. Οι Αυστραλοί ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 55’ (20-19) οπότε και πέτυχε γκολ ο Κρητικός, ενώ ακολούθησαν άλλα τρία σερί τέρματα για να ανοίξει η διαφορά στα πέντε γκολ (24-19). Στη συνέχεια οι αντίπαλοι μας απλά μείωσαν σε 24-21.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου θα είναι η Ινδία που πήρε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο, επικρατώντας τόσο της Μάλτας (33-31), όσο και της Ανδόρας (26-23). Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για να διεξαχθεί το βράδυ του Σαββάτου (29/04, 20:30).

ΜVP της αναμέτρησης με την Αυστραλία αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους, ο οποίος πέτυχε το ένα τρίτο των τερμάτων της Εθνικής μας, αφού έστειλε οκτώ φορές τη μπάλα στα δίχτυα. «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την απόδοσή μας απέναντι στην Αυστραλία. Ένας μεγάλος στόχος που πετύχαμε. Επόμενος στόχος είναι η Ινδία για να καταφέρουμε να φθάσουμε στον τελικό μαζί με τον φιναλίστ των άλλων δύο ομίλων» δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Χαραλάμπους, ο οποίος να σημειωθεί ότι και στον αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στη Moλδαβία ότι ήταν πρώτος σκόρερ με δέκα τέρματα.

Στο μεταξύ, ο ΜVP του αγώνα με τη Μολδαβία, Λουκάς Παρασκευά, προφυλάχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αφού είχε κάποιο τραυματισμό στον προηγούμενο αγώνα, από τον οποίο είχε αποχωρήσει τραυματίας και ο Δημήτρης Νικηφόρου που εν τέλει δεν είναι σε θέση να συνεχίσει στη διοργάνωση και τη θέση του πήρε ο Τάσος Ιωάννου.

Κύπρος (Aνδρέας Ανδρέου): Oρφανός (τ), Ππούμος (τ), Πέτρου, Ταρτίος 3, Χ” Πέτρου, Μαρκίδης, Παρασκευά 3, Τίκκας 2, Μελισσάς 4, Χ’Αντώνης, Γεωργιάδης 1, Ιωάννου1, Κρητικός 2, Χαραλάμπους 8.