Πέταξε εκτός την Τσέλσι η Μπαρτσελόνα και πάει Αϊντχόφεν!
27/04/2023 23:43

Ισοπαλία στο Καμπ Ντου ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Τσέλσι (1-1), με τις μπλαουγκράνα να προκρίνονται χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα στον τέταρτο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ σε πέντε χρόνια!

Μετά από μεγάλη μάχη, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει στον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο και θα εμφανιστεί σε έναν ακόμη τελικό του UEFA Champions League γυναικών, αυτή τη φορά στο Αϊντχόφεν. Το παιχνίδι της Πέμπτης σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα στο Καμπ Νου και έληξε 1-1, αλλά η νίκη με 1-0 στον πρώτο αγώνα στο Στάμφορντ Μπριτζ έδωσε την πρόκριση με 2-1 στο σύνολο.

Μετά από ένα σχετικά αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, η Μπάρτσα μπήκε στη θέση του οδηγού όταν η Καρολάιν Γκράχαμ Χένσεν, η παίκτρια που είχε σκοράρει στο Λονδίνο την περασμένη εβδομάδα, άνοιξε το σκορ με καλό τελείωμα. Αλλά η Τσέλσι χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να απαντήσει, και υπήρξαν πολλά νεύρα στα τελευταία λεπτά και ένα τεράστιο σημάδι ανακούφισης και ένα απέραντο ξέσπασμα χαράς με το τελικό σφύριγμα.

Barcelona: Paños; Toorejón (Crnogorcevic 73′), Paredes, Mapi León, Rolfö; Walsh (Engen 60′), Guijarro, Aitana (Geyse 84′); Hansen. Oshoala (Paralluelo 60′), Mariona.

Chelsea: Berger; Perisset (Kaneryd 81′), Mjelde, Eriksson, Carter; Leupolz, Cuthbert, Reiten (James 76′); Charles, Fleming (Harder 76′), Kerr.

Goals: 1-0, Graham Hansen (63′), 1-1, Reiten (68′)