NBA: Κάζο για Μπακς, αποκλείστηκαν από τους Χιτ
27/04/2023 08:26
NBA

Σε πρόωρες διακοπές έστειλαν οι Χιτ τους Μπακς νικώντας τους στην παράταση μέσα στο Μιλγουόκι με 128-126 για το 4-1

Λιποθύμησαν οι Μπακς και η σεζόν τελείωσε πρόωρα γι’ αυτούς. Οι Χιτ επέστρεψαν από το -16 στην τέταρτη περίοδο, έστειλαν το ματς στην παράταση με απίστευτα δύσκολο καλάθι του Τζίμι Μπάτλερ και εκεί επικράτησαν 128-126 φτάνοντας στο 4-1 και την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου θα παίξουν με τους Νικς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 42 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 22 πόντους πρόσθεσε ο Γκέιμπ Βίνσεντ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο μέτρησε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους, 20 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ήταν αρκετά άστοχος (14/25 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ειδικά στις βολές 10/23), ενώ έκανε και 7 λάθη. Ο Κρις Μίντλετον είχε 33 πόντους αλλά με 10/24, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ 16 με 4/11.

Το ματς
Το νευρικό ξεκίνημα των Μπακς έδωσε την ευκαιρία στους Χιτ να προηγηθούν με οκτώ, 18-26. Αντετοκούνμπο και Μίντλετον το πήραν προσωπικά πετυχαίνοντας 28 από τους 33 πόντους της ομάδας τους στην πρώτη περίοδο (33-36), αλλά το Μαϊάμι με τον Λάουρι να δίνει λύσεις από τον πάγκο αποσπάστηκε ξανά στους οκτώ, 38-46. Κόνατον και Λόπεζ βοήθησαν τους γηπεδούχους να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν στο 66-56 κλείνοντας το ημίχρονο με +6, 69-63, με τον Γιάννη να έχει 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 17 λεπτά, έστω και με 7/14 βολές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμη πιο αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος και πέρασαν μπροστά, 73-75 και 80-81. Όμως ο Greek Freak το πήρε πάνω του και φτάνοντας στους 29 πόντους οδήγησε τους Μπακς στο 91-81. Tρία σερί τρίποντα από Λόπεζ και Μίντλετον έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο για το Μιλγουόκι στο +16, 102-86, ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ άσχημα την τέταρτη περίοδο και είδαν τους Χιτ να πλησιάζουν στους έξι, 103-97. Οι παίκτες του Σπόελστρα μείωσαν και στους πέντε, 108-103, όμως ένα σημαντικό τρίποντο του Μάθιους αύξησε την απόσταση στους οκτώ (111-103). O Mπάτλερ με διαδοχικά καλάθια έφερε το ματς στα ίσα, 111-111, 2:11 πριν το τέλος! O Mίντλετον με δύο βολές με 27,8″ να απομένουν έβαλε μπροστά τους Μπακς με 113-111, ο Μπάτλερ αστόχησε στο τρίποντο για το προσπέρασμα στα 20″ και το Μαϊάμι αναγκάστηκε να κάνει φάουλ.

Ο Χόλιντεϊ με 2/2 στα 14” φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, αλλά ο Βίνσεντ μείωσε με τρίποντο (117-116) και η κακή επαναφορά έφερε τον Λάουρι να κλέβει από τον Μίντλετον. Οι διαιτητές αρχικά καταλόγισαν φάουλ, αλλά μετά από challenge του Έρικ Σπόελστρα, δόθηκε τζάμπολ γιατί η άμυνα κρίθηκε νόμιμη, αλλά δεν υπήρχε κατοχή κάποια ομάδα. Ο Λόπεζ κέρδισε το τζάμπολ και ο Χόλιντεϊ κέρδισε φάουλ στα 2,1” για το τέλος, αλλά ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή για το 118-116. Μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων ο Μπάτλερ μετά από back-door πάσα πέτυχε (αφού φάνηκε να σπρώχνει τον Κόνατον) ένα απίστευτα δύσκολο καλάθι για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί το Μαϊάμι ξέφυγε με επτά, 119-126, απέναντι στους πολύ αγχωμένους και άστοχους Μπακς. Με τρεις βολές του Μίντλετον και ένα καλάθι του Γιάννη η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, 124-126, με 59″ να απομένουν. Όμως στην επόμενη κατοχή ο Στρους κέρδισε φάουλ για τρεις βολές και ευστόχησε στις δύο. Ο Greek Freak με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι κράτησε ζωντανή την ομάδα του, αλλά μετά το άστοχο τρίποντο του Βίνσεντ, Γιάννης και Μίντλετον δίστασαν να πάρουν μια επίθεση υπό κακές προϋποθέσεις, ο Άλεν προτίμησε διείσδυση αντί τριπόντου και δεν πρόλαβε να εκτελέσει εντός χρόνου, με τον επίλογο να γράφεται στο ματς και τη σειρά.

Δωδεκάλεπτα: 33-36, 69-63, 102-86, 118-118, 126-128