Στον τελικό του Emerging Nations Championship η Εθνική Ανδρών U24
29/04/2023 22:51

Την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Emerging Nations Championship πήρε η Εθνική U24 Χάντμπολ μετά τη νίκη της στον ημιτελικό επί της Ινδίας με 42-37. Αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον τελικό θα είναι η Κούβα.

Στον αγώνα υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βγαίνει τελικός νικητής. «Πήραμε μία σημαντική νίκη. Δεν μου αρέσει να λέω δικαιολογίες, ήταν μια κακή εμφάνιση. Είχαμε πάρα πολλά λάθη, δεν είχαμε καθαρό μυαλό στη μεγαλύτερη διάρκεια και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο» δήλωσε μετά το παιχνίδι ο Λούκας Παρασκευά και πρόσθεσε: «Όπως και να έχει, συγχαρητήρια στα παιδιά για την πρόκριση και ελπίζω όσα λάθη βγήκαν σήμερα, να μην μας βγούνε στο αυριανό (30/04) παιχνίδι».

Η Εθνική μας είχε προβάδισμα τέσσερα γκολ (4-8) στο 9’, με τους Ινδούς να είναι μπροστά στο σκορ στο 20’ (15-14), ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά (23-21). Στο 36’ η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο μετά από τέρματα του Κρητικού και του Μελίσσα (27-26).

Μέχρι το 38′ το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28, για να ακολουθήσουν τέσσερα τέρματα για την Εθνική μας και τον Χαραλάμπους στο 42′ να κάνει το 32-28. Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας έλεγξε και κατάφερε να πάρει στο τέλος τη νίκη με 42-37 και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό.

Γι’ ακόμη ένα αγώνα ΜVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους που πέτυχε δέκα τέρματα. Είναι το δεύτερο σερί παιχνίδι που βγαίνει ο κορυφαίος, μετά τον αγώνα με την Μολδαβία, στον οποίο είχε σκοράρει οκτώ γκολ. Με την Μολδαβία στην πρεμιέρα πέτυχε δέκα. Με οκτώ τέρματα στον αγώνα με την Ινδία τον ακολούθησε ο Λούκας Παρασκευά, χειροσφαιριστής που είχε αναδειχθεί κορυφαίος στο παιχνίδι με την Μολδαβία.

Σημειώνεται ότι ο τελικός απέναντι στην Κούβα θα γίνει την Κυριακή (30/04) στις 20:30 και θα μεταδοθεί μέσω live streaming από το κανάλι της IHF (https://www.youtube.com/@IHFcompetitions). H Koύβα κέρδισε στα ημιτελικά με 36-29 τη Βουλγαρία, ενώ στη διαδικασία των ομίλων είχε πάρει τις νίκες απέναντι σε Γουατεμάλα (27-17) και Μ. Βρετανία (32-28).

Κύπρος (Aνδρέας Ανδρέου): Ορφανός (τ), Ππούμος (τ), Πέτρου, Ταρτίος 4, Χ” Πέτρου, Μαρκίδης, Παρασκευά 8, Τίκκας 1, Μελισσάς 6, Χ’Αντώνης 1, Γεωργιάδης 3, Νικηφόρου 4, Κρητικός 5, Χαραλάμπους 10.