Πήρε το αργυρό η Εθνική Χάντμπολ και την πρόκριση στον β’ γύρο του ΕHF Euro 2026
30/04/2023 21:37

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Χάντμπολ στον τελικό του 4ου IHF Emerging Nations Championship, χάνοντας με 28-18 (ημίχρονο 14-9) από την Κούβα, η οποία έγινε η πρώτη μη ευρωπαϊκή χώρα που κερδίζει τη διοργάνωση.

Παρά την ήττα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατάει τα θετικά που είναι η κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου, που αποτελεί την καλύτερη επίδοση στις συμμετοχές στη συγκεκριμένη διοργάνωση, έχοντας και μία τέταρτη θέση το 2017.

Ακόμη πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι μέσω της συμμετοχής της σε αυτό το τουρνουά πήρε το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση του ΕΗF Euro 2026, όντας μία από τις τρεις ευρωπαϊκές ομάδες που είχαν το καλύτερο πλασάρισμα στο IHF Emerging Nations Championship (σ.σ. οι άλλες που απέκτησαν το ίδιο δικαίωμα είναι η Βουλγαρία και η Ανδόρα).

Στα του αγώνα η Εθνική μας ήταν κοντά στο σκορ με διαφορά δυο γκολ μέχρι το 25′ (10-8), όμως ακολούθησαν τρία τέρματα για τους Κουβανούς. Έτσι στο 27′ ήταν μπροστά με πέντε τέρματα (13-8), ενώ στο πρώτο ημίχρονο προηγούνταν με 14-9. Το σκορ αυτό τους έδωσε την ευκαιρία να ελέγξουν στο δεύτερο ημίχρονο, κατά το οποίο το σκορ διπλασιάστηκε και η Κούβα αναδείχθηκε νικήτρια με 28-18.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ανδρέου Ανδρέου στον τελικό ήταν ο Χρίστος Ταρτίος με πέντε γκολ, ενώ από τέσσερα πέτυχαν οι Αναστάσιος Ιωάννου και Αλέξανδρος Χαραλάμπους.

Ο τελευταίος έφθασε 32 συνολικά και ήταν ο δεύτερος σκόρερ της διοργάνωσης έχοντας δύο λιγότερα από τον Francisco Pereira (34 γκολ) της Μεγάλης Βρετανίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους και ο Γιώργος Κρητικός συμπεριλήφθηκαν ανάμεσα στους κορυφαίους της διοργάνωσης.

Κύπρος (Aνδρέας Ανδρέου): Ορφανός (τ), Ππούμος (τ), Πέτρου, Ταρτίος 5, Χ” Πέτρου 1, Μαρκίδης, Παρασκευά 2, Τίκκας, Μελισσάς 2, Χ’Αντώνης, Γεωργιάδης, Ιωάννου 4, Κρητικός, Χαραλάμπους 4.