Η Βόλφσμπουργκ απέκλεισε την Άρσεναλ στο 119′, με Μπαρτσελόνα στον τελικό του Champions League γυναικών
01/05/2023 23:17

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-2 της Άρσεναλ στην παράταση και με συνολικό σκορ 5-4 προκρίθηκε στον τελικό του Champions League γυναικών. Εκεί θα συναντήσει την Μπαρτσελόνα.

Η Βόλφσμπουργκ θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιό της στο Champions League γυναικών. Η γερμανική ομάδα απέκλεισε την Άρσεναλ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες του Τόμι Στρουτ επικράτησαν 3-2 στην παράταση, με την Μπρέμερ να σκοράρει στο 119′, έπειτα από ασίστ της Μπραντ και λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στην κανονική διάρκεια, η Μπλακστένιους έβαλε μπροστά την Άρσεναλ, με τις Ρουρντ (41′) και Ποπ (58′) να δίνουν προβάδισμα στη Βόλφσμπουργκ. Η Μπίτι με γκολ στο 75′ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εφόσον το πρώτο ματς είχε λήξει 2-2.

Η Βόλφσμπουργκ θα βρει απέναντί της την Μπαρτσελόνα στις 3 Ιουνίου στο Αϊντχόφεν. Οι Καταλανές απέκλεισαν με συνολικό σκορ 2-1 την Τσέλσι.