Ακρίτας-ΑΕΛ 1-0: Στον… αναπνευστήρα λόγω Ντράμε
09/05/2023 20:57

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η σήμερα η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της δέυτερης φάσης για τον όμιλο του υποβιβασμού, ο ουραγός Ακρίτας κέρδισε στο «Στέλιος Κυριακίδης» την ΑΕΛ με 1-0 και έφτασε τους 26 βαθμούς, εννέα μακριά από τη σωτηρία και με μόλις τέσσερα παιχνίδια να απομένουν. Στους 45 βαθμούς έμεινε η ομάδα της Λεμεσού.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 39ο λεπτό με κεφαλιά του Ντράμε, μετά από εκτέλεση φάουλ. Σε γενικές γραμμές δεν παρακολουθήσαμε καλό παιχνίδι, με ελάχιστες καλές στιγμές στις δύο εστίες και ήταν ξεκάθαρο από τα πρώτα λεπτά πως η ομάδα που θα έβαζε το γκολ, θα έπαιρνε και τη νίκη, όπως κι έγινε.

TO LIVE

Σέντρα.

12′ Κεφαλιά του Ντράμε, πάνω από την εστία η μπάλα.

35′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι.

39′ ΓΚΟΛ ο Ακρίτας με κεφαλιά του Ντράμε, μετά από εκτέλεση φάουλ.

45+’1 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49′ Μακρινό σουτ του Γαβριήλ, απέκρουσε ο Μούριελ.

66′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Κονέ από καλή θέση να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

68′ Σουτ του Μπεραχίνο, άστοχο.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

Τελος αγώνα.

Ακρίτας (Λακτιόνοφ): Γκαστεγιάνι, Παουγκαίν, Ντράμε, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντίμορετε, Γαβριήλ, Φούριελ, Πική, Αραούχο, Φόρτες
Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Φοφανά, Άμπραχαμ, Ζουνίνιο, Ντούμποφ, Εράσο, Δημοσθένους, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννη

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Φραντζής, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ, Μιλιτσεάνου, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Κοντινέλα
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Χασά, Μπεραχίνο, Μακρής, Ανδρέου, Συλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Ντέγοεστ