Γιουβέντους – Σεβίλλη 1-1: Ο σωτήρας Γκάτι απάντησε στον Εν Νεσιρί στο 90+7′! (video)
12/05/2023 00:16

Ο μόνιμος σκόρερ της Σεβίλλης τον τελευταίο μήνα, Γιουσέφ εν Νεσιρί, ετοιμαζόταν να δώσει τη νίκη 1-0 στους Ισπανούς, όμως ο Φεντερίκο Γκάτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τη Γιουβέντους και με το 1-1 άφησε τα πάντα ανοιχτά για την πρόκριση στον τελικό Europa League

Η Σεβίλλη ετοιμαζόταν να φύγει με σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον δρόμο για ακόμη έναν τελικό Europa League, όμως ο Φεντερίκο Γκάτι κράτησε Γιουβέντους στο κόλπο της πρόκρισης με την ισοφάριση σε 1-1 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Γιουσέφ εν Νεσιρί άνοιξε το σκορ στο “Άλιαντς Στέιντιουμ” στο 1ο μέρος, με τους Ανδαλουσιάνους να είναι ανώτεροι παίζοντας με επικίνδυνες αντεπιθέσεις, όμως στο τέλος μια κεφαλιά του Ιταλού στόπερ άφησε την τύχη του ζευγαριού να κριθεί την επόμενη Πέμπτη στην Ανδαλουσία.

Η “γηραιά κυρία” προερχόταν από σπουδαία εμφάνιση και νίκη στην έδρα της Αταλάντα και είχε το μομέντουμ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς νικήθηκε από τον Γιασίν Μπουνού, οι Φίλιπ Κόστιτς και Μανουέλ Λοκατέλι ήταν άστοχοι στις προσπάθειές τους και οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι.

Τα κενά που άφησαν οι γηπεδούχοι στο 3-5-1-1 του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έγιναν βούτυρο στο ψωμί των φιλοξενουμένων. Μια υπέροχη αντεπίθεση στο 26′ έφερε τον Γιουσέφ εν Νεσιρί σε θέση βολής για το 1-0. Η κακή αμυντική συμπεριφορά της Γιουβέντους επέτρεψε κι άλλες ευκαιρίες στην κόντρα για τη Σεβίλλη, με τον Βόιτσιεχ Σέσνι να σταματά και τον Ίβαν Ράκιτιτς.

Η αναγκαστική αλλαγή του Λούκας Οκάμπος στο 34′ στέρησε ταχύτητα από τους Ανδαλουσιάνους, με τον Αλέγκρι να κάνει τις δικές του πρώτες αλλαγές στην ανάπαυλα, ρίχνοντας στη μάχη τον πρωταγωνιστή των τελευταίων παιχνιδιών της ομάδας, Σάμουελ Ίλινγκ Τζούνιορ, και τον Φεντερίκο Κιέζα.

Η εικόνα δεν άλλαξε, με την κυκλοφορία της μπάλας από τη Γιουβέντους να είναι ανούσια και να μην μπορεί να φτάσει σε εύστοχη τελική. Η Σεβίλλη επέμεινε στις αντεπιθέσεις, όμως δεν ήταν το ίδιο επικίνδυνη όσο στο 1ο μέρος, όταν είχε 12 τελικές.

Η διατήρηση του σκορ έμοιαζε με προτεραιότητα για τους παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και την πεύχαιναν με σχετική άνεση. Ο Αλέγκρι αντικατέστησε τον Βλάχοβιτς με τον Αρκάντιους Μίλικ, όμως ούτε ο Πολωνός κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Η πίεση της Γιουβέντους στα τελευταία λεπτά δεν καρποφόρησε, με εξαίρεση ένα μαρκάρισμα στον Αντριάν Ραμπιό στην περιοχή, για το οποίο ζήτησαν πέναλτι. Διαιτητής και VAR είχαν διαφορετική άποψη κι έτσι η Σεβίλλη θεώρησε ότι θα έπαιρνε τη νίκη – μισή πρόκριση.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ένα κόρνερ από αριστερά και μια κεφαλιά του Ντανίλο στη μικρή περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον Γκάτι -που είχε περάσει αναγκαστικά στον αγώνα στη θέση του τραυματία Λεονάρντο Μπονούτσι- να ισοφαρίσει σε 1-1.

• ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι (62′ Γκάτι), Σάντρο, Κουαδράδο, Μιρέτι (46′ Κιέζα), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (46′ Ίλινγκ Τζούνιορ), Ντι Μαρία (70′ Πογκμπά), Βλάχοβιτς (62′ Μίλικ)
  • ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Οκάμπος (34′ Μοντιέλ), Τόρες (74′ Γκόμες), Χιλ (82′ Λαμέλα), Εν Νεσιρί

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Γιουβέντους – Σεβίλλη 1-1 (90+7′ Γκάτι – 26′ Εν Νεσίρι)
  • Ρόμα – Λεβερκούζεν 1-0 (62′ Μπόβε)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• 18/05 22:00 Σεβίλλη – Γιουβέντους
  • 18/05 22:00 Λεβερκούζεν – Ρόμα

Το πρόγραμμα του τελικού

• 31/05 22:00 Γιουβέντους – Σεβίλλη – Ρόμα ή Λεβερκούζεν (“Πούσκας Αρένα”, Βουδαπέστη).