Λίβερπουλ – Άστον Βίλα: Ο Φιρμίνο φεύγει αλλά κράτησε τους κόκκινους στη μάχη του Champions League
20/05/2023 19:40

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο ισοφάρισε στο 89ο λεπτό του αγώνα με την Άστον Βίλα και στο τελευταίο του εντός έδρας ματς με τη φανέλα της Λίβερπουλ κράτησε την ομάδα “ζωντανή” στη μάχη για το Champions League

Στο τελευταίο του εντός έδρας ματς με τη φανέλα της Λίβερπουλ ο Ρομπέρτο Φιρμίνο γλίτωσε τους “κόκκινους” στο 89′, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Άστον Βίλα στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε ένα πολύτιμο βαθμό και διατηρεί ακόμα τις ελπίδες της για την έξοδο στο Champions League την επόμενη σεζόν.

Στο 22′ η Άστον Βίλα είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι στην ανατροπή του Γουότκινς από τον Κονατέ.

Η ομάδα του Έμερι ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Λίβερπουλ, με τον Γουότκινς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα έξω από την εστία του Άλισον.

Ό,τι δεν έκανε ωστόσο, ο Γουότκινς στο 22′, το έκανε πέντε λεπτά αργότερα ο Ράμσεϊ. Ο Ντόουγκλας Λουίζ έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ράμσεϊ να κάνει ένα όμορφο τελείωμα και να δίνει το προβάδισμα στην Άστον Βίλα.

Στο 39′ ο Άλισον πραγματοποίησε μία τεράστια επέμβαση και σταμάτησε τον σκόρερ της Άστον Βίλα από το να κάνει το 0-2.

Οι γηπεδούχοι μετά από μία φάση διαρκείας στο 44′ είδαν το σουτ του Κονατέ να σώζεται στη γραμμή από τα σώματα και στην επαναφορά ο Χάκπο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το τέρμα ωστόσο, δεν μέτρησε, με τον ρέφερι να ελέγχει τη φάση στο μόνιτορ και να υποδεικνύει τον Φαν Ντάικ σε θέση οφσάιντ.

Όλα άλλαξαν όμως, όταν ο Κλοπ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 72ο λεπτό τον Φιρμίνο, ο οποίος ήταν κι εκείνος που έδωσε τη λύση, ισοφαρίζοντας με προβολή στο 89′ και αποχαιρετώντας τον κόσμο του Άνφιλντ με γκολ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (72′ Τσιμίκας), Τζόουνς (63′ Ζότα), Φαμπίνιο (81′ Έλιοτ), Χέντερσον (72′ Μίλνερ), Σαλάχ, Χάκπο, Ντίας (72′ Φιρμίνο).

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Ντιν (54′ Μορένο, 65′ Μπουεντία), Μινγκς, Κόνσα, Κας, Ράμσεϊ, Λουίζ (87′ Ντεντόνκερ), Καμαρά, ΜακΓκίν, Γουάτκινς (87′ Ντουράν), Μπέιλι (54′ Γιανγκ).

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

• Τότεναμ – Μπρέντφορντ 1-3 (8′ Κέιν / 50′, 62′ Εμπεουμό, 88′ Γουισά)
  • Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (9′ Καζεμίρο)
  • Φούλαμ – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5′ πέν., 61′ Μίτροβιτς / 34′ Εντουάρ, 83′ Γουόρντ)
  • Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 1-1 (89′ Φιρμίνο / 27′ Ράμσεϊ)
  • Γουλβς – Έβερτον 1-1 (34′ Χουάνγκ / 90+10′ Μίνα)
  • 20/05 19:30 Νότιγχαμ – Άρσεναλ
  • 21/05 15:30 Γουέστ Χαμ – Λιντς
  • 21/05 16:00 Μπράιτον – Σαουθάμπτον
  • 21/05 18:00 Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι
  • 22/05 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ