ΑΕΛ – Ομόνοια 0-1: Back2back με «χρυσό» τέρμα από Καρίμ (ΒΙΝΤΕΟ)
24/05/2023 20:56

Σε έναν μέτριο τελικό από πλευράς θεάματος, αλλά εξαιρετικό σε ατμόσφαιρα, η Ομόνοια κατέκτησε το κύπελλο κόντρα στην ΑΕΛ για δεύτερη συνεχόμενη φορά, έπειτα από την περσινή επιτυχία. Στα 19.076 τα εισιτήρια με κόσμο από τους δύο φιναλίστ.

Κομβικός ποδοσφαιριστής του τελικού ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ (85΄) που «τρύπησε» την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκίτρινων» με πλασέ για το τελικό 0-1. Φοβερή ασίστ από τον Παπουλή που ήταν ουσιαστικός.

Απογοήτευση στην ΑΕΛ, η οποία προσπάθησε τα μέγιστα, «κράτησε» την τακτική της, έχασε ευκαιρίες, ωστόσο την «πλήρωσε» στις λεπτομέρειες. Κανένα πρόβλημα από τον Μαρτσίνιακ που δεν απασχόλησε καθόλου με τις αποφάσεις του.

ΤΟ VIDEO:

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, είχαμε δύο οπτικές. Στην εκκίνηση η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον τελικό, τα πρώτο 20΄ ήταν δικά της. Εκεί, παρόλο που έχασε αρκετές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να σκοράρει και να παραβιάσει την εστία του Φαμπιάνο. Οι κυριότερες φάσεις σημειώθηκαν με το σουτ του Νταβόρ (4΄) που απομάκρυνε δύσκολα ο Βραζιλιάνος κίπερ σε κόρνερ και με το πλασέ του Ανδρέου (20΄) που δεν άγχωσε ιδιαίτερα τον αντίπαλο πορτιέρο.

Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» βρήκαν ισορροπία, απώλεσαν μία σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του Λοΐζου που έδιωξε με υπερένταση (21΄) ο Μπέκερ, ωστόσο, μετά θα μπορούσε να σημειωθεί ένα φοβερό αυτογκόλ, εάν ο Τεσέιρα δε διόρθωνε το λάθος του πάνω στη γραμμή. Η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, καταγράφηκε από το γύρισμα του Ζαχαρίου και το πλασέ του Καρίμ (28΄) που έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Το τελευταίο σφύριγμα του Μαρτσίνιακ για την ανάπαυλα, βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν καλός, ωστόσο, οι δύο αντίπαλοι ήταν κάπως «μουδιασμένοι» και προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας (60΄) αγώνα, δεν σημειώθηκε καμία φάση, αποτέλεσμα οι δύο τεχνικοί να προβούν σε αλλαγές. Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε με την κεφαλιά του Τζάλμα (70΄) που πέρασε ελάχιστα εκατοστά εκτός εστίας του Φαμπιάνο. Οι «λέοντες» στο επόμενο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμό, απώλεσαν δύο φάσεις με Μεντόσα (75΄) και Ανδρέου (76΄), με τον κίπερ του «τριφυλλιού» να μπλοκάρει τη μπάλα με άνεση.

Το παιχνίδι πήγαινε προς την παράταση, ωστόσο, οι εμπνεύσεις του Σωφρόνη Αυγουστή από τον πάγκο, έκριναν τον τελικό. Η εξαιρετική συνεργασία των Μπέζους, Παπουλή και Καρίμ έκρινε τον αγώνα. Ο Ιρανός με ψύχραιμο πλασέ (85΄) «έγραψε» το τελικό 0-1, έπειτα από ασίστ του πολύπειρου Παπουλή.

Δεύτερη σερί κατάκτηση για τους «πράσινους» που ξεκλείδωσαν την ΑΕΛ, η οποία έδωσε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο για την «κούπα». Εισιτήριο για τον Conference League εξασφάλισε η Ομόνοια, εκτός Ευρώπης οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Τεσέιρα, Μεντόγιεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Μακρής, Παντελή (65΄ Κάσα), Ανδρέου (90΄ Τσέρνιχ), Μιλιντσεάνου (65΄ Μιραλάς), Μεντόσα (90΄ Τσιμπόλα), Τζάλμα, Ντεουέστ.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Χάσα, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μιραλάς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Κόλιας, Μπιλοβάρ.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου (90΄ Μίλετιτς), Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ (90΄ Χαραλάμπους), Ζαχαρίου (58΄ Μπασιρού), Παναγιώτου, Κούσουλος, Ντίσκερουντ (58΄ Παπουλής), Κακουλής (73΄ Μπεζούς).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Λάνγκ, Σράντι, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Σάββα, Μπέζους.

TO LIVE:

16:55: Καλησπέρα σας είμαι ο Κυριάκος Αποστόλου. Στις 19:00 είναι η ώρα έναρξης του τελικού μεταξύ της ΑΕΛ και της Ομόνοιας στο ΓΣΠ και μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.
18:39: Μία μικρή ένταση στους φιλάθλους των ομάδων (ΕΔΩ).
18:40: Οι δηλώσεις του Γιώργου Κούμα, ως Προέδρου της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας (ΕΔΩ).
18:43: Το απίθανο με Αυγουστή και Παπασταύρου (ΕΔΩ).
18:44: Το ζέσταμα των οπαδών (ΕΔΩ).
18:45: Οι δηλώσεις των δύο προπονητών πριν την έναρξη (ΕΔΩ).
18:58: ΦΟΒΕΡΗ ατμόσφαιρα πριν την έναρξη του τελικού.

1΄: ΕΝΑΡΞΗ αγώνα με την Ομόνοια στη σέντρα!
2΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σουτ του Μιλιντσεάνου, δε δυσκολεύεται ο Φαμπιάνο.
4΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σουτ του Νταβόρ, ο Φαμπιάνο στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ, μεγάλη ευκαιρία από δυνατό σουτ του Σκοπιανού. Πέρασε η φάση.
8΄: ΣΧΟΛΙΟ: Ο Μάθιους συναντά αρκετά προβλήματα στην αντιμετώπιση των παικτών της ΑΕΛ.
15΄: ΣΧΟΛΙΟ: Παραμένει το 0-0 στον τελικό. Οι δύο ομάδες παίζουν επιθετικά, έχοντας βρει γρήγορο ρυθμό.
16΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σουτ του Ανδρέου από μακρινή απόσταση, εκτός εστίας η μπάλα.
19΄: ΣΧΟΛΙΟ: Κίτρινη από Μαρτσίνιακ, στον πάγκο της ΑΕΛ. Εντυπωσιακός ο Πολωνός διαιτητής (ΕΔΩ).
20΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Ο Ανδρέου «πατάει» περιοχή, σουτάρει από πλάγια θέση, όμως ο Φαμπιάνο μένει ψύχραιμος και μπλοκάρει τη μπάλα.
21΄: Ευκαιρία για Ομόνοια: Σουτ του Λοΐζου, απόκρουση του Μπέκερ, η μπάλα βρίσκει πάνω στον Τεϊσέιρα, πάει προς τα δίχτυα, όμως ο ίδιος παίκτης διορθώνει το λάθος πάνω στη γραμμή. Μένει το 0-0 στο ματς.
28΄: Ευκαιρία για Ομόνοια: Γύρισμα του Ζαχαρίου, τελείωμα του Ανσαριφάρντ, κάπως απογοητευτικό, παραμένει το 0-0.
37΄: ΣΧΟΛΙΟ: Παραμένει το 0-0 στον αγώνα. Έπεσε κάπως ο ρυθμός.
40΄: ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Ομόνοια, προσπαθεί να απειλήσει τον Μπέκερ, όμως παραμένει το 0-0.
45΄: ΣΧΟΛΙΟ: Φτάσαμε στις καθυστερήσεις. Ένα λεπτό επιπρόσθετος χρόνος.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ – Στο 0-0 το σκορ.

46΄: ΕΝΑΡΞΗ δευτέρου μέρους δίχως καμία αλλαγή.
50΄: ΣΧΟΛΙΟ: Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, παραμένει το 0-0.
58΄: ΣΧΟΛΙΟ: Πρώτες αλλαγές για την Ομόνοια, μπορείτε να τις δείτε παρακάτω. Παραμένει το 0-0.
63΄: Ευκαιρία για Ομόνοια: Φάουλ του Λοΐζου, «καθαρίζει» τη φάση ο Μπέκερ που μπλοκάρει τη μπάλα.
69΄: ΣΧΟΛΙΟ: Σε μία κλωστή κρέμεται το παιχνίδι, παραμένει το 0-0.
70΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σέντρα του Μεντόσα, κεφαλιά του Τζάλμα, άουτ η μπάλα. Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος.
75΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σουτ από πλάγια θέση του Μεντόσα, εύκολα ο Φαμπιάνο.
76΄: Ευκαιρία για ΑΕΛ: Σουτ του Ανδρέου μέσα από την περιοχή, εύκολα ο Φαμπιάνο.
84΄: Ευκαιρία για Ομόνοια: Φάση διαρκείας στα καρέ του Μπέκερ, σουτ του Παπουλή, «μαζεύει» ο Μπέκερ.
85΄: ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Μπεζούς για Παπουλή, εκείνος βρίσκει άριστα τον Ανσαριφάρντ και με πλασέ ο Ιρανός «γράφει» το 0-1.
90΄: ΣΧΟΛΙΟ: Τέσσερα λεπτά έξτρα χρόνος.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Φάση αγώνα: Τελικός κυπέλλου.
Γήπεδο: ΓΣΠ.
Σκόρερς: – / Ανσαριφάρντ.
Κίτρινες: Παντελή, Νταβόρ, / Ζαχαρίου, Γιούστε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Διαβάστε περισσότερα: Ομόνοια: Το μοναδικό ερωτηματικό (πιθανή 11άδα)
Διαβάστε περισσότερα: ΑΕΛ: Με γεμάτο οπλοστάσιο! (πιθανή 11άδα)
Διαβάστε περισσότερα: Σωκράτους: «Εάν ο τελικός ήταν ΑΕΛ – Απόλλων θα μας κουβαλούσαν στη Λευκωσία;»
Διαβάστε περισσότερα: Καϊάφας: «Το σημείο που η Ομόνοια υπερέχει της ΑΕΛ»
Διαβάστε περισσότερα: Νυχτοβάτες βανδάλισαν το οίκημα του σωματείου της Ομόνοιας