Bundesliga: Η Ουνιόν στο Champions League, η Σάλκε υποβιβάστηκε, στα μπαράζ παραμονής η Στουτγκάρδη
27/05/2023 18:00

Η Ουνιόν ήταν η κερδισμένη της τελευταίας αγωνιστικής, αφού με τη νίκη επί της Βέρντερ εξασφάλισε την 4η θέση της Bundesliga και το εισιτήριο για το Champions League εις βάρος της Φράιμπουργκ. Υποβιβάστηκε η Σάλκε, στα μπαράζ η Στουτγκάρδη των Ελλήνων

Η συναρπαστική μονομαχία της Ουνιόν με τη Φράιμπουργκ για την 4η θέση και το τελευταίο εισιτήριο του Champions League βρήκε νικήτρια την ομάδα του Βερολίνου, η οποία επικράτησε με 1-0 της Βέρντερ στην 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga.

Η Ουνιόν τα βρήκε σκούρα απέναντι στους φιλοξενούμενους και για ένα ημίχρονο δημιούργησε λίγα πράγματα. Το 0-0 δεν ήταν αρκετό κι έτσι στο 2ο μέρος οι παίκτες του Ουρς Φίσερ μπήκαν πιο αποφασισμένοι κι άρχισαν να δημιουργούν κινδύνους για την αντίπαλη εστία, μέχρι το 81ο λεπτό, όταν ο Ραμί Κεντίρα έδωσε τη νίκη με 1-0.

Η Φράιμπουργκ θα μπορούσε να κλέψει αυτό το εισιτήριο αν η Ουνιόν δεν νικούσε και δεν έπεφτε θύμα ανατροπής. Η Άιντραχτ επικράτησε με 2-1, αλλά δεν κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα στη διαφορά τερμάτων και να σκαρφαλώσει στην 7η θέση που έδινε εισιτήριο για το Europa Conference League. Ο Βιντσέτζο Γκρίφο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο τέλος του 1ου μέρους, όμως στο τέλος του αγώνα, ο Ραντάλ Κολό Μουανί και Ερίκ Εμπίμπ έφεραν τα πάνω κάτω.

Στην 7η θέση τελικά τερμάτισε η Λεβερκούζεν, παρά την ήττα με 0-3 στο Μπόχουμ, με την τοπική ομάδα να καταφέρνει να παραμείνει στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν από το 1ο μέρος τη νίκη, πετυχαίνοντας δύο γκολ και παίζοντας με παίκτη παραπάνω απ’ το 9′ λόγω αποβολής του Αμίν Αντλί. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 89′ για την Μπόχουμ, αλλά ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής.

Στη θέση της θα μπορούσε να βρεθεί η έτερη ομάδα των Ελλήνων, Στουτγκάρδη, αν δεν έμεινε στο 1-1 με τη Χόφενχαϊμ. Μάλιστα, οι Σουηβοί (με τον Ντίνο Μαυροπάνο στο βασικό σχήμα και τον Θωμά Καστανάρα εκτός αποστολής) βρέθηκαν να χάνουν στο 75′ από το γκολ του Ιλάς Μπεμπού, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Τιάγκο Τομάς ισοφάρισε και η Στουτγκάρδη θα δώσει μπαράζ παραμονής με την τρίτη της 2. Bundesliga.

Αντιθέτως, η Σάλκε επέστρεψε σε αυτήν την κατηγορία, μία σεζόν έπειτα από την άνοδό της. Η ήττα 2-4 από τη Λειψία εκτός έδρας ήταν καταδικαστική, αν και παραλίγο να φέρει τα πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ, όμως οι “βασιλικοί μπλε” κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά τελικά λύγισαν και ακολούθησαν τη Χέρτα στη δεύτερη κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Κολωνία – Μπάγερν 1-2 (81′ πέν. Λιούμπιτσιτς / 8′ Κομάν, 89′ Μουσιάλα)
  • Ουνιόν – Βέρντερ 1-0 (81′ Κεντίρα)
  • Ντόρτμουντ – Μάιντς 2-2 (69′ Γκερέιρο, 90+6′ Ζίλε / 15′ Χάνκε Όλσεν, 24′ Ονισίγουο)
  • Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ 2-0 (3′ Νετς, 40′ Χόφμαν)
  • Άιντραχτ – Φράιμπουργκ 2-1 (83′ Κολό Μουανί, 90+1′ Εμπίμπ / 44′ Γκρίφο)
  • Λειψία – Σάλκε 4-2 (10′ Λάιμερ, 19′, 90+4′ Ενκουνκού, 82′ Πόουλσεν / 28′ Καμίνσκι, 49′ αυτ. Όρμπαν)
  • Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 1-1 (80′ Τομάς / 75′ Μπεμπού)
  • Μπόχουμ – Λεβερκούζεν 3-0 (19′ Φέρστερ, 34′ Ασάνο, 86′ Στέγκερ)
  • Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 1-2 (2′ Καμίνσκι / 55′ Μάζα, 68′ Ρίχτερ)