ΑΠΟΕΛ: Πρώτο θέμα το χατ-τρικ του Σαρφό
28/05/2023 16:14

Πρώτο θέμα σε ιστοσελίδα της Γκάνα έγινε το χατ-τρικ του Σαρφό κόντρα στον Άρη.

Όπως είναι λογικό το γεγονός πως ο Γκανέζος επιθετικός σημείωσε τρία γκολ στους πρωταθλητές, εντυπωσίασε τους συμπατριώτες του.

Αναλυτικά το δημοσίευμα του ghanasoccernet.com:

«Ο Γκανέζος επιθετικός Kingsley Sarfo πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας χατ-τρικ στην πανάξια νίκη του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας με 4-3 επί του Άρη Λεμεσού για την πρώτη κατηγορία της Κύπρου το Σάββατο.

Ο Sarfo έδειξε τις αξιόλογες ικανότητές του καθώς η ομάδα του εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Άρη Λεμεσού.

Πριν από τον αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας κατείχε το απόλυτο ρεκόρ σε όλες τις διοργανώσεις με 13 νίκες έναντι μίας νίκης και έξι ισοπαλιών του Άρη Λεμεσού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο 19ο λεπτό όταν ο Γιάννης Σατσιάς αξιοποίησε πέναλτι.

Ωστόσο, ο Sarfo απάντησε γρήγορα, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας στο 23ο λεπτό με δυνατό σουτ που νίκησε τον τερματοφύλακα Έλληνα Σωφρονίου.

Μην δείχνοντας σημάδια επιβράδυνσης, ο Sarfo πέτυχε το δεύτερο γκολ του και το τρίτο της ομάδας του στο 34ο λεπτό. Επιδεικνύοντας τις κλινικές του ικανότητες στο τελείωμα των φάσεων, ο Sarfo ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με ένα ωραίο χτύπημα στο 49ο λεπτό.

Παρά το επιβλητικό προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, ο Άρης Λεμεσού αντιστάθηκε. Ο Mariusz Stępiński κατάφερε να βρει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Daniel Sikorski πρόσθεσε ένα τρίτο γκολ για να επαναφέρει τον Άρη Λεμεσού στη διεκδίκηση της νίκης.

Με τη νίκη αυτή, ο ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 71 βαθμούς μετά από 36 αγώνες. Η δυνατή εμφάνιση της ομάδας, η οποία ενισχύθηκε από το εντυπωσιακό χατ-τρικ του Σαρφό, συμβάλλει στη συνεχή επιδίωξη της ομάδας για επιτυχία στην κυπριακή Α’ κατηγορία».