Δεν πάει πουθενά η Δόξα, πήρε «Χ» στο «Άλφα Μέγα»!
29/05/2023 21:06

Για ακόμα μία σεζόν, την 11η συνεχόμενη, θα αγωνιστεί η Δόξα στην Α’ Κατηγορία, αφού πήρε ισοπαλία από την ΑΕΛ στο «Άλφα Μέγα» και σε συνδυασμό με την ήττα της Ένωσης από την Ανόρθωση, έμεινε στην κατηγορία.

Η Δόξα μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 26′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σιλβέστρος έκανε το γύρισμα στον Τσέρνιχ, αυτός με τακουνάκι έστρωσε στον Κοντινέλα, και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι.

Η Δόξα στην επανάληψη προσπάθησε να ισοφαρίσει, έψαξε και βρήκε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Σαντίκ και τελικά κέρδισε πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου εκτέλεσε εύστοχα ο Μπένι για το τελικό 1-1.

ΑΕΛ (Χ. Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Μιραλάς (8′ Χάσα), Σιλβέστρος (86′ Χριστοδούλου), Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Μιλιντσεάνου (46′ Οδυσσέως), Κολιάς (62′ Ντεγουέστ), Ντζάλμα, Κοντινέλα (85′ Ζαχαρίου).

Δόξα (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα (46′ Αμπντουλαχί), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης (33′ Ερέρα, 70′ Ίλιτς), Τραϊτσέφσκι (86′ Φασουλιώτης), Μέσκα, Ασάντε.