ΕΝΠ: Δικαιούται να ελπίζει…
29/05/2023 10:41

Από χίλια μύρια κύματα πέρασε η ΕΝΠ στην τρέχουσα περίοδο και σήμερα ολοκληρώνεται η δράση. Είτε θα ζήσει τον εφιάλτη είτε θα βροντοφωνάξει «παραμονή».

Οι βυσσινί βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού εδώ και καιρό και στο σημερινό παιχνίδι με την Ανόρθωση ψάχνει τη νίκη που θα διατηρήσει τις ελπίδες για παραμονή, εφόσον πάρει καλά νέα και από το ΑΕΛ-Δόξα. Οι πράσινοι είναι στο +1 και εκτός ζώνης, ωστόσο η ομάδα του Παραλιμνίου μπορεί να ελπίζει αφού η διαφορά δεν είναι αγεφύρωτη.

Η ΕΝΠ άργησε πολύ να πάρει μπρος αφού οι νίκες σημειώθηκαν στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Προηγουμένως, τα ανεπιτυχή αποτελέσματα έδιναν και έπαιρναν, ενώ υπήρχε περίοδος που πολλοί άρχισαν να πιστεύουν πως η σεζόν δεν… σώζεται. Μόνο ο Μαρίνος Σατσιάς έστελνε μήνυμα μετά από κάθε παιχνίδι πως κάτι μπορεί να γίνει για το θαύμα. Εν μέρει, δικαιώθηκε αφού έστω και στο φινάλε η ομάδα του ψάχνει την παραμονή.

Στα ματς που προηγήθηκαν με την Ανόρθωση για την σεζόν 2022-23, η ΕΝΠ δεν έχει καταγράψει καμία νίκη. Προηγήθηκαν δύο ισοπαλίες (1-1, 0-0) και μία ήττα (0-1). Παράλληλα, οι δύο ομάδες τα είπαν και στο κύπελλο σε αγώνα νοκ άουτ όπου η «Κυρία» ζορίστηκε (0-0) και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι (προκρίθηκαν οι κυανόλευκοι).

Η προϊστορία όμως δεν παίζει μπάλα. Τώρα μετρά η δίψα και το πάθος που θα βγάλουν οι παίκτες εντός των τεσσάρων γραμμών στο 90λεπτο. Ο Σατσιάς δούλεψε πολύ με τους ποδοσφαιριστές του ώστε να παρουσιαστούν βελτιωμένοι και αποτελεσματικοί και να πάρουν το πολύτιμο (αν εξελιχθεί σε τέτοιο) τρίποντο.

(Εφημερίδα ΑΛΗΘΕΙΑ / Ένθετο SUPER SPORT)