Ήττα για την Εθνική που θα παλέψει για το Χάλκινο στους ΑΜΚΕ
02/06/2023 17:47

Παρά την μεγάλη προσπάθεια η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 66-60 από το Λουξεμβούργο στα ημιτελικά των 19ων Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται στη Μάλτα και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό για να πάρει είτε το χρυσό είτε το αργυρό μετάλλιο.

Παρόλα αυτά, η Εθνική μας θα διεκδικήσει το Σαββάτο (03/06, 13:15) την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης. Ο αντίπαλός της θα ξεκαθαρίσει απόψε από τον αγώνα μεταξύ του Μαυροβουνίου και της Μάλτας (σ.σ. η αναμέτρηση αρχίζει στις 20:00).

To παιχνίδι δεν είχε ξεκινήσει καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά. Στο 17’ το Λουξεμβούργο προηγήθηκε με 15 πόντους (34-19), με την Εθνική μας να φτιάχνει στη συνέχεια σερί 11 πόντων που έφερε τη μείωση στους τέσσερις πόντους (34-30) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

H ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έμεινε κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου μείωσε στον πόντο (45-44) με δίποντο του Σιμιτζή, με το Λουξεμβούργο να πετυχαίνει καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο (47-44).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Σιμιτζής με τρίποντο ισοφάρισε (47-47), ενώ στο 32’ με το καλάθι του Μαραγκού η ομάδα μας μπήκε μπροστά στο σκορ (49-47). Στη συνέχεια το Λουξεμβούργο πήρε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε για να πάρει το ροζ φύλλο με αποτέλεσμα 66-60.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 34-30, 47-44, 66-60