ΑΜΚΕ: Τρομεροί οι αθλητές μας!
03/06/2023 10:01

Συνεχίζεται ασταμάτητα στη Μάλτα η συγκομιδή μεταλλίων και οι εθνικές επιδόσεις για την κυπριακή αποστολή και τους αγώνες μικρών κρατών Ευρώπης

Συνεχίζονται στη Μάλτα οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, με τη χώρα μας να παραμένει σε τροχιά πρωτιάς στα μετάλλια. Ας δούμε τι έκαναν οι αθλητές μας κατά τη χθεσινή προτελευταία αγωνιστική ημέρα των ΑΜΚΕ, όπως μεταφέρουν οι απεσταλμένοι της ΕΑΚ και του ΚΥΠΕ, Πολύβιος Αλεξάνδρου και Δήμητρα Νικολάου αντίστοιχα.

Χρυσά και νέες επιδόσεις

Με 25 μετάλλια (10 χρυσά, 11 αργυρά, 4 χάλκινα), παγκύπριες επιδόσεις, αλλά και ατομικές επιδόσεις φεύγει από το Εθνικό Κολυμβητήριο της Μάλτας η κυπριακή κολύμβηση. Κατά την τελευταία ημέρα, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κάλια Αντωνίου στα 50μ ύπτιο σε 29.38, που αποτελεί νέα παγκύπρια επίδοση και καταρρίπτοντας τη δική της από το 2018. Η Μαρία Παναρέτου τερμάτισε όγδοη με 32.07.

Στα 50μ ύπτιο ανδρών, ο Φίλιππος Ιακωβίδης κέρδισε αργυρό μετάλλιο με χρόνο 26.15, ενώ ο Αντόνιο Νικολάου ήταν πέμπτος με 27.24 (ατομική επίδοση). Στα 50μ πρόσθιο, η Μαρία Εροκίνα κατέκτησε το αργυρό με χρόνο 32.57 (ατομική επίδοση). Η Πολυξένη Τουμάζου με χρόνο 34.82 τερμάτισε έκτη. Στα 50μ πρόσθιο ανδρών, ο Παναγιώτης Παναρέτος κέρδισε το χρυσό σε 27.98, που αποτελεί παγκύπριο ρεκόρ. Ο Μάρκος Ιακωβίδης τερμάτισε τέταρτος με χρόνο 28.64.

Στα 50μ πεταλούδα, η Κάλια Αντωνίου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 27.31 (ατομική επίδοση). Η Άννα Χατζηλοίζου τερμάτισε τέταρτη με 27.82. Στα 50μ πεταλούδα ανδρών, ο Λουκάς Μαρίνος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 24.70, που επίσης αποτελεί ατομική επίδοση.

Στα 400μ. μικτή γυναικών, η Αγάθη Μανώλη τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 5:11.23 (νέα ατομική επίδοση). Τέλος, στα 1500μ. ελεύθερο ο Χρίστος Μανώλη κατετάγη έβδομος με χρόνο 16:57.16.

Εξαιρετικοί και στο τένις!

Εξαιρετική εμφάνιση είχαμε από τους Ελευθέριο Νέο και Μαρία Κωνσταντίνου στο διπλό μεικτό στην αντισφαίριση, αφού επικράτησαν με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 10-6) των αθλητών από το Λουξεμβούργο και χάρισαν ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην Κύπρο! Ακόμα ένα μετάλλιο διεκδικούν οι Κύπριοι τενίστες στον σημερινό τελικό στο διπλό. Οι Σέργιος Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος ψάχνουν φυσικά το χρυσό.

Σε μια άλλη εξέλιξη, ενώ στην αρχική ενημέρωση των διοργανωτών τα κορίτσια μας παρά την ήττα τους θα κέρδιζαν το χάλκινο μετάλλιο, ενημερώθηκαν εκ νέου πως θα πρέπει σήμερα να παίξουν στο διπλό για το χάλκινο.

Θριαμβευτικές ντουφεκιές!

Στην σκοποβολή, ένα χρυσό και ένα αργυρό ήταν ο απολογισμός στο αεροβόλο τουφέκι 10μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Χαραλάμπους με 246.2. Ο Γεώργιος Ευαγγέλου κατέκτησε την 4η θέση .

Το αργυρό μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι 10μ κατέκτησε η Μαριλένα Κωνσταντίνου με 243.0, ενώ η Κατερίνα Χάρη με 112,9 ήταν όγδοη.

Στο σκητ, οι Νικόλας Βασιλείου και Σωτήρης Αντωνίου έκλεισαν την προκριματική ημέρα με 73/75 και 70/75 αντίστοιχα. Σήμερα, τελευταία ημέρα των ΑΜΚΕ, θα παίξουν άλλους 50 δίσκους και μετά τελικό. Λόγω του ότι είναι πέντε αθλητές αντί έξι, στο πρώτο μέρος του τελικού (20 δίσκοι) δεν θα αποχωρήσει κανείς, αλλά στους επόμενους 10 δίσκους.

Χάσαμε στο μπάσκετ

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο έχασε η Εθνική ανδρών μπάσκετ, αφού στον χθεσινό ημιτελικό έχασε από το Λουξεμβούργο με 66-60. Παρόλα αυτά η ομάδα του Χριστοφορου Λειβαδιώτη έχει ακόμα μια ευκαιρία σήμερα να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στον ηττημένο από τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Μάλτα.

Ίδια δεδομένα και για τη γυναικεία ομάδα, με τη διαφορά ότι χθες τα κορίτσια του Ηρακλή Πιττάκα παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων- ειδικά στο β ημίχρονο- με αποτέλεσμα να χάσουν με 78-44 από το Μαυροβούνιο. Σήμερα θα διεκδικήσουν τα χάλκινο μετάλλιο απέναντι στη Μάλτα.

Τα υπόλοιπα αθλήματα

Μια νίκη και δύο ήττες ο απολογισμός της ομάδας σκουός στους αγώνες στα διπλά και αποκλείστηκαν. Στον πρώτο αγώνα οι Κουφέττας και Σολωμονίδης επικράτησαν 2-1 των αθλητών από το Μονακό, όμως στη συνέχεια έχασαν με 2-0 από την ομάδα της Μαλτας. Με 2-0 έχασαν και οι Χαραλάμπους / Ευτυχίου από το δίδυμο από το Λιχτενστάιν.  Αύριο θα αγωνιστούν στο διπλό μεικτό.

• Δύο βαριές ήττες δέχθηκε η ομάδα Rugby 7’s της Κύπρου από το Λουξεμβούργο (40-7) και την Ανδόρα (52-0).
  • Στην ιστιοπλοΐα συνεχίζονται σήμερα οι κούρσες και αρκετοί Κύπριοι διεκδικούν μετάλλια στις κατηγορίες τους.
  • Στην επιτραπέζια αντισφαίριση ο Ηλίας Σαρπέλ και ο Μάριος Γιάγκου έφτασαν μέχρι τους «8», όπου ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τους αθλητές του Λουξεμβούργου και αποκλείστηκαν.

Σάββας Ευαγγέλου: «Έκλαιγα»

«Έκλαιγα την ώρα που κατάλαβα ότι ήμουν στο μετάλλιο, γιατί ήταν ένας στόχος που είχα βάλει γενικά διότι δεν περίμενα η αλήθεια να το καταφέρω. Ωστόσο την ώρα που αγωνιζόμουν έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό και κατάφερα να διεκδικήσω αυτό που πίστευα ότι άξιζα. Σημαίνει πολλά αυτό το μετάλλιο. Θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν για να μπορέσω να το διεκδικήσω. Το ότι είμαι στρατιώτης ήταν πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρω να συνδυάσω την κούραση του Στρατού με τις προπονήσεις. Ευτυχώς βγαίνω καθημερινώς υπηρεσιακά για να μπορώ να προπονούμαι. Θεωρώ ότι με τις συνθήκες που έχω στον Στρατό, κατάφερα και ανταπεξήλθα κατάλληλα, έτσι ώστε να μπορέσω να προπονηθώ και να κατακτήσω το μετάλλιο».

Απόψε η τελετή λήξης

Οι 19οι ΑΜΚε ολοκληρώνονται απόψε. Με την τελετή λήξης η Μάλτα θα αποχαιρετήσει τους περίπου 1,200 περίπου αθλητές και συνοδούς που βρέθηκαν στη Χώρα των Ιπποτών. Η Ανδόρα θα παραλάβει και επίσημα τη σημαία της διοργάνωσης, αφού είναι η χώρα που θα φιλοξενήσει τους ΑΜΚΕ το 2025.

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Στίβος: 200μ. (Α), 200μ. (Γ), ακοντισμός (Α), τριπλούν (Α), 400μ. εμπόδια (Α), 400μ. εμπόδια (Γ), 4×100μ.  (Α), 4×100 (Γ), 5000μ. (Α), 5000μ.(Γ), 4×400μ. (Α), 4×400μ. (Γ).
  • Μπάσκετ: Μικρός τελικός (Γ), μικρός τελικός (Α), τελικός (Γ), τελικός (Α).
  • Ιστιοπλοΐα: Αγώνες κατάταξης.
  • Σκοποβολή: Σκητ (Α).
  • Σκουός: Μεικτό διπλό.
  • Επιτραπέζια αντισφαίριση: Ατομικό (Γ), ατομικό (Α).
  • Τένις: μονό (Γ), διπλό (Α), διπλό (Γ).